A research on line of code, database design and software cost estimation relation
Satır sayısı, veri tabanı tasarımı ve yazılımın maliyet tahmini ilişkisi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 179547
  2. Yazar: YELDA YEŞİLTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NERGİZ ERCİL ÇAĞILTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma, yazılıma ait satır sayısı ve veri tabanı tasarımı adımları olan kavramsal tasarım ve mantıksal tasarım arasındaki ilişkiyi ve bu ilişkinin yazılım maliyeti hesaplanması için kullanılabilirliğini araştırma amacını taşımaktadır. Yrd. Doç. Dr. Nergiz Ercil Çağıltay tarafından önerilen satır sayısı ve veri tabanı tasarımı ilişkisi, açık kaynaklı Personel Home Pages (PHP) kodu ile geliştirilmiş olan Modular Object-Oriented Dynamic Learning Environment'a (MOODLE) ait 20 alt modülün analizi yapılarak incelenmiştir. MOODLE'a ek olarak, Systems Applications and Products / Advanced Business Application Programming (SAP/ABAP) ile geliştirilmiş olan bir projeye ait 33 alt modülün analizi yapılmıştır.Gerçekleştirilmiş olan çalışmanın sonuçları yazılıma ait satır sayısı ve veri tabanı tasarımı adımları olan kavramsal tasarım ve mantıksal tasarım arasında direkt bir ilişki olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to explore the relation between Lines of Code (LOC) and two database design phases, conceptual design and logical design, of a software and the usability of this relation for software cost estimation. For analysing LOC and database design relation, which is suggested by Assist. Prof. Dr. Nergiz Ercil Cağıltay, 20 sub-modules of Modular Object-Oriented Dynamic Learning Environment (MOODLE) was analyzed. In addition to open Personal Home Pages (PHP) source software MOODLE, 33 sub-modules of an in house development project on Systems Applications and Products/ Advanced Business Application Programming (SAP/ABAP) was analyzed. The data about LOC of each project is collected qualitatively and analyzed by using statistical methods.The results of this study show that there is a direct relation between Lines of Code (LOC) and two database design phases, conceptual design and logical design, of a software.