A computer vision based barcode reading system
Bilgisayar tabanlı bir barkod okuma sistemi
- Tez No: 179546
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RUŞEN ÖKTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, değişik kameralarla elde edilmiş ürün imgelerinde barkod bilgisinin tanımlanması üzerinde durulmaktadır. Barkod bilgisinin tanımlanması için ilk olarak Barkod yerseniminin elde edilmesi gerekmektedir. Barkod yersenimi için, genellikle doğru bulmada kullanılan Hough dönüşümüne hızlı bir yaklaşıklık geliştirilmiştir. Geliştirilen bu yöntem kullanılarak barkod yersenimi ve barkod'a ait açısal yönelim bilgisi elde edilmiştir. Barkod bilgisinin okunmasında ise, barkod'a ait yersenim ve açısal yönelim bilgileri kullanılarak elde edilen tarayıcı doğru kullanılmaktadır. Ancak, Çubuk kod bilgisinin doğru okunabilmesi için imge çözünürlüğünün yeterince iyi olması gerekmektedir. Bu çalışmada, görüntü kalitesi B-spline yumuşatma ve süper çözünürlük teknikleri ile iyileştirilmektedir. Daha sonra uyuşma filtresi uygulanarak barkod bilgisi çözümlenmiştir. Barkod okuma sistemi test edilmekte ve test sonuçları tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on barcode recognition from images of barcode stamped products, acquired by different cameras. First step in recognition of barcode data is achieving barcode localization. For this purpose, a Fast Hough Transform Approximation has been developed. With this method, barcode localization and the angular orientation of the barcode is obtained. In order to decipher barcode data, the scan line obtained by barcode localization and angular orientation information are used. However, the image resolution has to be good enough so that the bar code data could be read properly. In this work, image quality is improved with methods of B-Spline Smoothing and super-resolution techniques. Later, barcode data is deciphered via match filtering. The proposed barcode reading system is tested and results are discussed.