İnternet tabanlı uzaktan denetim için bir arayüz tasarımı
Design of an internet based remote control interface
- Tez No: 179550
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Günden güne uzaktan denetim ihtiyacı artmakta ve diğer alanlara yayılmaktadır. Uzaktan denetim ve izleme sağlayan sistemler sayesinde firmalar, bazı ürün sorunları uzaktan anında giderebilecek ve yeni ürün geliştirme çalışmalarını daha doğru yönlendirebilecektir. Bu sistemler aynı zamanda eğitim alanında uzaktan kuramsal eğitime destek olarak uzaktan laboratuar eğitiminin yapılabilmesini sağlayacaktır.Bu tezde, uzaktan cihazların denetlenebilmesi ve izlenebilmesi için İnternet tabanlı bir arayüz sistemi tasarımı gerçekleştirilmiştir. Sistemin kullanıcı arayüz yazılımı Java Applet teknolojisi kullanılarak tasarlanmıştır. Tasarlanan sistemde, arayüz yazılımı vasıtasıyla kullanıcı tarafından gönderilen istekler mikrodenetleyicili bir arayüz donanımı tarafından alınıp değerlendirildikten sonra cihaz yönlendirilmektedir. Örnek uygulama için bir motor sürücüsü İnternet üzerinden denetlenmiş ve izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Day by day, the remote control requirements are rising and expanding to many areas. The firms immediately will be able to resolve some of the product problems and corrrectly orientate development studies of new products by force of the systems which supply remote control and monitoring. These systems, in the education area, will also make it possible to realize the remote laboratory education supporting distance theoretical education.In this thesis, a prototype remote control interface system has been designed to control and monitor machines across the Internet. User interface software of the system has been designed using the Java Applet Technology. In the designed system, the tasks which sent by user via interface software, are accepted and evaluated by interface device with a microcontroller. Thereafter, the machine is controlled and monitored by the microcontroller. For the sample application, an inverter has been controlled and monitored over the Internet.