İklimlendirme sistemlerinde ıot uygulaması
Iot application in air conditioning systems
  1. Tez No: 679572
  2. Yazar: DERYA ALTUNSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada klima kontrolü için klima kumandası Arduino ile kontrol altına alınarak Android yazılım yardımıyla bu yapıların haberleşmesi I2C ile sağlanmıştır. Daha detaylı açıklayacak olursak IR protokolü ile tasarlanan kumanda devresi, klima kontrol devresi, temiz hava için pencere kontrol devresi, nem için buhar makinesi kontrol devresi arasındaki haberleşmeyi sağlamaktadır. Kişilerin konfor şartlarını sağlayan bu tasarım Histerezis çalışma bölge aralığını belirlemenize de yardımcı olacaktır. İklimlendirme, ısıl konforu kişilerin belirlediği aralıkları sağlamak ve kontrol altına almak için yapılan bu çalışmada cep telefonu yardımıyla yani cep telefonu uygulamasının veri alış-verişini yapmasını sağlayan bir veri tabanı kullanılmıştır. Kullanılan bu veri tabanı ise Firebase veri tabanıdır. Bu sayede kişiler cep telefonuna yüklenen aplikasyon aracılığıyla istenilen ısıl konfor şartlarını belirleyerek kontrol altında tutmayı uzaktan sağlayabileceklerdir. Bireylerin ısıl konfor şartlarının sağlanması için tasarlanan bu çalışmada Arduino kart ile kumanda devresi tasarlanıp, ısıl konforun sağlanması için Klima kontrol devresi, temiz hava ihtiyacının karşılanması için Pencere kontrol devresi, nem ihtiyacını karşılamak için Buhar Makinesi kontrol devreleri tasarlanıp ve bu devreleri kontrol edebilmek ve yönlendirmek için internet üzerinden Andorid arayüzü kullanılarak IoT (NESNELERİN İNTERNETİ) ile kontrolü sağlanmaktadır. IoT (Internet of Things) ile iklimlendirme sistemi fonksiyonlarında gerekli olan şartları sağlamak ve konfor şartlarının sürekliliğini sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
In this research and study, the control of the air conditioner was controlled by Arduino for the control of the air conditioner, and the communication of these structures was provided by I2C with the help of Android software. If we explain it in more detail, control circuit designed with IR protocol provides the communication between the control circuit, climate control circuit, window control circuit for clean air and steam machine control circuit for humidity.This design, which provides comfort conditions for people, will also help you to determine the hysteresis study region range.. In this study ,air conditioning, which is carried out to provide and control the air conditioning, thermal comfort and the intervals determined by people, a database that enables the mobile phone application to exchange data with the help of a mobile phone is used This database used is the Firebase database. In this way, inviduals will be able to remotely keep it under control by determining the desired thermal comfort conditions through the application installed on the mobile phone. In this study and research which is designed to provide the thermal comfort conditions of individuals, control circuit is designed with Arduino card, climate control circuit to provide thermal comfort, window control circuit to meet fresh air requirements, steam machine control circuits to meet the humidity needs, ıt designed and controlled via IoT (INTERNET OF THINGS) using the Andorid interface to control and direct these circuits. With the IoT (Internet of Things), it is ensured to provide the necessary conditions in the air conditioning system functions and to remain in constant comfort conditions.