Viskoelastik mesnetli ilave kütle taşıyan ortotropik plakların periyodik titreşim analizi
Periodic vibration analysis of viscoelastically supported orthotropic plates with bearing additianol mass
  1. Tez No: 179650
  2. Yazar: ABDULKERİM ERGÜT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Viskoelastik mesnetli ilave kütle taşıyan ortotropik plakların periyodik titreşim analizi incelenmiştir.Temel modun mühendislik tasarımlarındaki öneminden dolayı; kütle yayılım alanına,kuvvet yayılım alanına, malzemenin mekanik özelliklerine ve mesnetlerin kuvvet iletimi yay katsayısına göre temel modun doğal frekans değişimi araştırılmıştır. Kütle miktarı, poisson oranı ve E2/E1 oranı değişiminin ilk on moda olan etkileri araştırılmıştır.Doğal frekansın değişimine kütle yayılım alanı oranının etkisini araştırmak amacıyla sayısal uygulamalar çözülmüştür. Bu tez kapsamında varyasyonel prosedürün sonlu farklar tekniği ile birarada kullanılmasına dayanan Enerji tabanlı sonlu farklar metodu kullanılmıştır. Enerji tabanlı sonlu farklar metodu kullanılarak problemin çözümü cebrik denklem takımının çözümüne indirgenmiş olur.Sayısal uygulamaların sonucunda aradan sıyrılan en önemli sonuç kütle yayılım alanı oranının sisteme ait dinamik özellikleri üzerinde önemli etkisi olduğunu göstermektedir. Kütle yayılım alanının titreşim karakteristiklerinde yüksek hassasiyete sahip olmasından dolayı idealleştirme sürecinde dikkatli olarak çalışılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Periodic vibration analysis of viscoelastically supported orthotropic plates with bearing additianol mass is examined in the thesis. The fundemantal frequency of the plate is an important parameter for the engineering designs. So, its variation is examined according to the mass distribution area ratio (the percentage of the mass area over the plate area),force distribution area ratio, mechanical properties of the material and translational spring coefficient of supports. Effect of amount of mass, poisson ratio and E2/E1 ratio on natural ferquencies of first ten modes is researched. For different damping coefficients and mass distribution area ratios, viscoelastically supported plates is calculated numerically. In the analyze, a method based on the variotional procedure in conjunction with a finite difference method is used. Using energy based finite difference technique, the problem reduced to the solution of a system of algebric equations. One of the most important result that the effect of mass distribution area ratio is important for the dynamic properties of the system. Since , the results of the investigated systems showed that the vibration characteristics had high sensitivity to mass distribution area, the idealization process must be attentively employed