Genel serendip elemanların dinamik problemlere uygulanması
The use of universal serendipity elements for dynamic problems
- Tez No: 179651
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİH KÜÇÜKARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Genel Serendip Elemanlar, kenar düğüm noktaları rast gele yerleştirilmiş, birinci, ikinci ve üçüncü dereceden düğüm konfigürasyonlarına sahip, izoparametrik elemanlar olarak tanımlanır. İzoparametrik formülasyon yöntemi, gerçek eleman ile birim kare eleman arasında bir koordinat dönüşümü gerektirir. Gerçek elemanın kenar düğüm noktalarının eşit aralıklarla yerleştirilmediği durumlarda, sonlu eleman çözümlerinde dönüşüm bozuklukları olarak bilinen sapmalar oluşmaktadır. Bu dönüşüm bozuklukları kenar noktaları ayarlanabilen izoparametrik elemanlarla ortadan kaldırılabilmektedir.Bu çalışmada, Genel Serendip Elemanlar, geliştirilen bir bilgisayar programı yardımı ile dinamik problemlere uygulanmaktadır. Elemanların şekil fonksiyonları, kütle ve sönüm matrisleri bu bilgisayar programı yardımı ile elde edilmiştir. Bilgisayar programı ile, kenar düğüm noktalarının rast gele yerleştirilmesinden oluşan dönüşüm bozuklukları giderilmiştir. Ayrıca zamana bağlı yükleme yapılan ankastre bir kiriş, geliştirilmiş formülasyon ve standart formülasyon ile analiz edilmiş ve elde edilen deplasman değerleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Universal Serendipity Elements are defined as isoparametric elements that have linear, quadratic and cubic node configurations at their edges in an arbitrary manner. The formulation of isoparametric requires a coordinate mapping between master element and physical element. If the edge nodes of the physical element are mispositioned, this causes a distortion which is known as `mapping distortion? in finite element method. These distortions can be eliminated by using a more flexible master element with adjustable edge node locations.In this study, Universal Serendipity Elements are applied to dynamic problems with an improved computer program. Shape functions of elements, mass and damping matrices are obtained with this computer program. Mapping distortions which occurs by mispositioned edge nodes, can be eliminated with this improved computer program. A deep cantilever which is under transient loading, is analyzed with improved formulation and standart formulation and the obtained displacement values are compared.