Activity network scheduling and early cost estimation of construction projects under uncertainty: A risk analysis based modeling approach
İnşaat projelerinin belirsizlik altında faaliyet şebeke çizelgelemesi ve erken maliyet tahmini: Risk analizine dayalı bir modelleme yaklaşımı
- Tez No: 179655
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ÖZTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 414
Özet
Risklerden ve belirsizliklerden yoğun olarak etkilenen inşaat faaliyet çizelgelerinin zorlu ve rekabetçi inşaat sektörü koşullarında yaygın olarak bilinen Kritik Yol Yöntemi (CPM) veya Program Değerlendirme ve İnceleme Tekniği (PERT) gibi belirlenimci veya olasılığa dayalı yöntemler ile değerlendirilmesi yeterli olmamaktadır. Bu gibi yaklaşımlar belirsizliği ya da korelasyon etkisini göz ardı etmektedirler. Belirsizlikler ve risk faktörleri, sadece faaliyet çizelgelerini etkilemekle kalmamakta, inşaat maliyetlerini de etkilemektedir. Bu nedenle, gerçekleşen maliyetler, faaliyet süreleriyle benzer bir şekilde, genellikle tahmin edilen değerlerden olumlu veya olumsuz yönde sapma gösterirler. Bu bakımdan, sadece inşaat faaliyetlerini çizelgeleme ve inşaat maliyetlerinin tahmini değil, çizelgeler ve erken maliyet tahminleri üzerindeki belirsizlik etkisinin etkili bir şekilde analizi de gerekmektedir.Bu bağlamda, bu çalışmanın amacı, inşaat projeleri faaliyet şebeke çizelgeleri ve tahmini maliyetler üzerindeki belirsizlik etkisini değerlendirmek, ve inşaat projelerinde belirsizliğin incelenmesi için kullanılabilecek simülasyon tabanlı çizelge ve maliyet risk analizi modelleri geliştirmektir İki yeni simülasyon tabanlı çizelge risk modeli, Korelasyonlu Çizelge Risk Analizi Modeli (CSRAM) ve Korelasyonlu Bulanık Çizelge Risk Analizi Modeli (CFSRAM), faaliyet sürelerinin ve risk faktörlerinin korelasyonlu olduğu durumda belirsizlik altında inşaat faaliyet şebekelerinin irdelenmesi için önerilmekte; ve ayrıca yeni bir simülasyon tabanlı maliyet risk modeli, Korelasyonlu Maliyet Risk Analizi Modeli (CCRAM), maliyetlerin ve risk faktörlerinin korelasyonlu olduğu durumda belirsizlik altında erken inşaat maliyetlerinin tahlil edilmesi için sunulmaktadır. Bu modellerde, korelasyon, dolaylı ve niteliksel olarak sağlanmaktadır. Modeller, çizelge ve maliyet yönetimini destekleme amaçlı risk faktörü duyarlılık bilgisi sunabilmektedir. Olasılık ve bulanık küme, modellerin teorik mantığını geliştirmek için kullanılan başlıca matematiksel kuramlar olmuştur.Çalışmada, modellerin etkinliği, kurgusal ve gerçek uygulamalar ile değerlendirilmiştir. Bu uygulamalarda elde edilen bulgular, CSRAM, CFSRAM ve CCRAM' in teorik beklentilerle uyumlu bir şekilde işlediğini ve gerçekçi sonuçlar ürettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
It is not sufficient in hard and competitive construction sector conditions to evaluate the construction activity schedules that are affected widely by risks and uncertainties with well-known deterministic or probabilistic methods such as the Critical Path Method (CPM) or Program Evaluation and Review Technique (PERT). These approaches neglect the uncertainty or correlation effect. Uncertainties and risk-factors not only affect the activity schedules but also affect the construction costs. Hence, the actual costs, likewise the activity durations, generally deviate from the estimated costs in favorable or adverse direction. Therefore, not only scheduling the construction activities and estimating the construction costs but also the analysis of the uncertainty effect over the schedules and early estimated costs in an efficient manner is required.In this context, the aim of this study is to evaluate the uncertainty effect on construction project activity network schedules and estimated costs, and to develop simulation-based schedule and cost risk analysis models that can be used for the uncertainty evaluation of construction projects. Two new simulation-based schedule risk models, Correlated Schedule Risk Analysis Model (CSRAM) and Correlated Fuzzy Schedule Risk Analysis Model (CFSRAM), are proposed to examine construction activity networks under uncertainty when activity durations and risk factors are correlated, and a new simulation-based cost risk model, Correlated Cost Risk Analysis Model (CCRAM), is introduced to analyze early construction costs under uncertainty when the costs and risk-factors are correlated. Correlation has been captured indirectly and qualitatively by these models. The models are capable of providing risk-factor sensitivity information to support schedule management and cost management. Probability and fuzzy set have been the main mathematical theories in developing the models? theoretical logic.The efficiency of the models has been evaluated through hypothetical and real applications in the study. The findings of these applications show that CSRAM, CFSRAM and CCRAM operate well and produce realistic results compatible with the theoretical expectancies.