Comparison of parametric models for conceptual duration estimation of building projects
Bina projelerinde keşif öncesi süre tahmini için parametrik modellerin karşılaştırılması
  1. Tez No: 176727
  2. Yazar: AZİZ HELVACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RİFAT SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Proje başarısı için gerekli bazı kararlar süre tahminlerine dayanılarak verildiğinden, inşaat sürelerinin tahmini proje planlamasının çok önemli bir parçasıdır. İnşaat süreleri genelde çubuk diyagramları, CPM ve PERT gibi planlama ve programlama teknikleriyle tahmin edilmektedir. Ancak bu teknikler aktivite sürelerinin tahmini ve aktivitelerin sıra ilişkilerinin belirlenmesi için çoğunlukla detaylı mühendislik ve mimari proje bilgilerine gerek duyarlar. Bazı durumlarda, bu teknikler kullanılarak dizayn öncesi süre tahminleri yapılabilir, ancak bu tahminlerin kesinliği çoğunlukla planlama mühendisinin tecrübesine bağlı olmaktadır.Bu çalışmada, projelerin ilk aşamalarında elde edilebilir temel verilerle bina inşaatları için alternatif keşif öncesi süre tahmin yöntemlerinin geliştirilmesi ve karşılaştırılması amaçlandı. Bir yüklenici tarafından Amerika Birleşik Devletlerin'de inşa edilmiş 17 bina projesinin verileriyle beş tane parametrik süre tahmin modeli geliştirildi. Bu beş süre tahmin modelinin geliştirilmesinde regrasyon analizi ve yapay sinir ağları kullanıldı. Maliyet üzerine kurulan süre tahmin modellerinin tahmin performanslarının hesaplanmasında kullanılacak olan maliyet tahminleri için regrasyon analizi ile parametrik bir maliyet tahmin modeli geliştirildi. Sonunda, bütün parametrik süre tahmin modellerinin tahmin performansları belirlendi ve karşılaştırıldı. Modeller inşaat süreleri için makul derecede doğru tahminler sağladı. Sonuçlar ayrıca inşaat sürelerinin proje maliyetleri için tahmin yapılmadan da kestirilebileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Estimation of construction durations is a very crucial part of project planning, as several key decisions are based on the estimated durations. In general, construction durations are estimated by using planning and scheduling techniques such as Gannt or bar chart, the Critical Path Method (CPM), and the Program Evaluation and Review Technique (PERT). However, these techniques usually require detailed design information for estimation of activity durations and determination of the sequencing of the activities. In some cases, pre-design duration estimates may be performed by using these techniques, however, accuracy of these estimates mainly depends on the experience of the planning engineer.In this study, it is aimed to develop and compare alternative methods for conceptual duration estimation of building constructions with basic data information available at the early stages of projects. Five parametric duration estimation models are developed with the data of 17 building projects which were constructed by a contractor in United States. Regression analysis and artificial neural networks are used in the development of these five duration estimation models. A parametric cost estimation model is developed using regression analysis for cost estimations to be used in calculating the prediction performances of cost based duration estimation models. Finally, prediction performances of all parametric duration estimation models are determined and compared. The models provided reasonably accurate estimates for construction durations. The results also indicated that construction durations can be predicted accurately without making an estimate for the project cost.