Appraisal of water supply system in Diyarbakir
Diyarbakır su sisteminin değerlendirilmesi
- Tez No: 179654
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAZEN KAVVAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
`Diyarbakır İçmesuyu Sisteminin' bütün yönleriyle araştırılmıştır. Bu çalışma iki ana bölüme ayrılır. Bu çalışmanın birinci bölümünde, şehrin içme suyu sisteminin geçmişi ve şimdiki durumu ele alınmıştır. Ayrıca, Diyarbakır İçmesuyu Sisteminin karakteristik yapısı ham su hattı, arıtma tesisi, dağıtım depoları ve boru şebekeleriyle birlikte incelenmiştir. Daha sonra, şu anki durumuyla su sisteminin yönetimdeki güçsüzlükler ve zorluklar araştırılıp belirtilmiştir.İkinci bölümde ise, bazı bölgelerde yeni kullanılmaya başlanan tekniklerin de yardımıyla su sistemimdeki iyileşmeler araştırılmıştır. Bu yeni tekniklerin kullanıldığı ve kullanılmadığı bölgelerin mukayesesi amacıyla, şehrin uygun bir bölgesi seçilip, mevcut olan su sisteminde yeni uygulan tekniklerin etkisi ve verimliliği ortaya konulmuştur. Bu uygulanan yeni teknolojiler SCADA ve GIS-MIS olup, bunlar her çeşit bilgi saklamasında, gerektiğinde tekrarlanmasında ve sistemin iyi bir şekilde yönetilmesine olanak sağlar. Bu çalışmada, şehirde bu teknolojik programların kullanıldığı ve kullanılmadığı yerler incelenerek iyi ve güvenilir bir karşılaştırma yapılmıştır. Bu karşılaştırma sonucunda SCADA ve GIS-MIS kullanımının, tüm sistemin kontrolünü sağladığı ve su sistemindeki su kaçaklarının sebeplerini ortaya koyduğu gözlenmiştir. Sonuç olarak, bu da su kayıplarının azaltılarak uluslararası kabul edilen seviyelere çekilebilinmesine olanak sağlar. Bu çalışmanın ikinci kısmında yer alan ilginç sonuçları, bu yeni sistemlerin su temin sistemlerinde kullanılması gerekliliğini kanıtlar nitelikte olup, kullanılması önemle tavsiye edilir.Ana Kelimeler: içme suyu sistemi; su kaybı; su tüketimi; boru hatları;SCADA; GIS; MIS
Özet (Çeviri)
In this research, water supply system of Diyarbakır city is investigated in all aspects. This study is divided into two main sections. In the first section, the history and present of the water supply system in the city is investigated. Also, the characteristics of Diyarbakır water supply current system are examined in terms of raw water pipeline, treatment plant, distribution reservoirs, and pipeline network. Then, the weaknesses and difficulties that are currently encountered in the management of the system are investigated and presented.In the second section, the new techniques applied on some parts of the system are investigated regarding the degree of improvement on the system. In order to enable for comparison between the cases where new technology is used and otherwise, it was necessary to select a suitable region of the city of the city; where it would be possible to observe the effect and efficiency of the implementation of new technology on the existing water supply system within. The new technology applied is SCADA and GIS-MIS, which enable to storing and retrieving data of all kinds and levels required for the perfect management of the region. This investigation enabled for good and reliable comparison between the regions of the city where SCADA and GIS-MIS systems are implemented and the other regions with no such facilities. This comparison leads to believe that the use of SCADA and GIS-MIS in water supply systems would enable to full control of the system, and also, to the detection of the causatives of water loss in the system. Consequently, this would eventually enable to decrease water loss to the internationally acceptable level. The results of this investigation in the second section lead to interesting results where the use of new technology in water supply systems would be extremely recommended.KEYWORDS: water supply system; water loss; water consumption, pipe nets;SCADA; GIS; MIS