Farklı lokasyonlarda bazı yonca çeşitlerinin yem verimleri ve bitkisel özellikleri
Plant characteristics and yields of some alfalfa varieties at different locations
  1. Tez No: 179687
  2. Yazar: SUZAN T. MOHAMMED A.
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN EKİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu araştırma, farklı 8 yonca çeşidinin Ankara ve Konya koşullarında yem verimleri ve bitkisel özelliklerini belirlemek amacıyla Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Konya Altınova TİGEM deneme tarlalarında 2005-2006 yılında yürütülmüştür.Denemede materyal olarak, Posovina, Mırna ve Plato isimli üç adet yurt dışından temin edilen yonca çeşitlerinin yanında Kayseri, Bilensoy, Elçi, MA-414 ve Aday sentetik olmak üzere 8 değişik yonca çeşidi kullanılmıştır. Ele alınan yonca çeşitlerinde bitki boyu, sap uzunluğu, sap kalınlığı, yeşil ot verimi, kuru ot verimi ve oranı, kuru madde verimi ve oranı ve protein verimi ve oranı gibi özellikler belirlenmiştir.Araştırmadan elde edilen verilere göre en yüksek bitki boyu ortalaması 83.88 cm ile Konya lokasyonunda Kayseri yonca çeşidinde ölçülmüştür. Ortalama sap sayısı Konya lokasyonunda en fazla 25.80 adet ile Elçi çeşidinden, Ankara lokasyonunda ise en fazla 12.98 adet ile Aday ve Bilensoy çeşitlerinden alınmıştır. Ortalama sap kalınlığı Konya lokasyonunda en fazla 2.93 mm ile Kayseri çeşidinden, Ankara lokasyonunda ise en fazla 2.60 mm ile Aday çeşitten sağlanmıştır. Ortalama yeşil ot verimi Konya lokasyonunda en fazla 9292.67 kg/da ile Aday çeşidinden, Ankara lokasyonunda ise en fazla 8691.77 kg/da ile yine Aday çeşidinden elde edilmiştir. Ortalama kuru ot oranı en yüksek % 25.00 ile Kayseri, Bilensoy ve Plato çeşitlerinden sağlanmıştır. Ortalama kuru ot verimi en fazla 2177.42 kg/da ile Konya lokasyonunda Kayseri çeşidinden elde edilmiştir. Ortalama kuru otta kuru madde oranı en yüksek % 91.00 ile Kayseri çeşidinde bulunmuştur. Ortalama kuru madde verimi Konya lokasyonunda en çok 1976.78 kg/da ile Kayseri çeşidinden, Ankara lokasyonunda ise en çok 1849.84 kg/da ile Kayseri çeşidinden alınmıştır. Ortalama ham protein oranı Konya lokasyonunda en yüksek % 20.14 ile Elçi çeşidinden, Ankara lokasyonunda ise en yüksek % 19.30 ile Elçi çeşidinden sağlanmıştır. Ortalama ham protein verimi Konya lokasyonunda en çok 356.88 kg/da ile Kayseri çeşidinden, Ankara lokasyonunda ise en çok 335.80 kg/da ile Elçi çeşidinden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the plant characteristics and feed productivity of 8 different alfalfa varieties under Ankara and Konya conditions in the experimental fields of TİGEM, Konya and in Faculty of Agriculture, Ankara University during 2005-2006.In the study 8 different alfalfa varieties including Posovina, Mırna, Plato, Kayseri, Bilensoy, Elçi, MA-414 and Candidate were used. The first three Alfalfa varieties were brought from abroad. This study specified plant height, stem diameter, stem thickness, green yield, dry yield and percent, hay yield and percent, protein yield and percent in the alfalfa varieties.According to the results obtained from this study, the average of the highest plant height was measured in kayseri Alfalfa varieties as 83.88 cm in Konya. The average of the maximum number of stem was measured in Elçi varieties as 25.80 in Konya, while in Ankara it was measured in Aday and Bilansoy varieties as 12.98. The average of the thickest stem thickness was measured in Kayseri varieties as 2.93 mm in Konya, while in Ankara it was measured in Aday varieties as 2.60 mm. The average of the green matter yield was measured in Aday varieties as 9292.67 kg/da in Konya, while in Ankara it was measured in Aday variety also as 8691.77 kg/da. The average of the maximum hay content was measured in Kayseri, Bilensoy and Plato varieties as 25.00 %. the average of the most hay yield was measured in Kayseri varieties as 2177.42 in Konya. The average of the maximum hay item content was measured in Kayseri varieties as 91.00 %. The average of the most hay item yield was measured in Kayseri variety as 1976.78 kg/da in Konya, while in Ankara it was measured in Kayseri variety as 1849.84 kg/da. Average of the most crude protein in content was measured in Elçi variety as 20.14 % in Konya, while in Ankara was measured in Elçi variety as 19.30 %. The average most crude protein yield was measured in Kayseri variety as 356.88 kg/da in Konya, while in Ankara it was measured in Elçi variety as 335.80 kg/da.