Çanakkale'de farklı lokasyonlarda yetiştirilen bazı ekmeklik buğday çeşitlerinin kalite özellikleri
Quality components of bread wheat varieties grown in different locations of Canakkale ecological conditions
- Tez No: 457129
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN BAYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma Çanakkale'nin Merkez, Biga ve Gelibolu ilçelerinde 2015 ve 2016 üretim sezonlarında yetiştirilen ekmeklik buğdaylara ait numunelerin kalite özelliklerinin belirlenmesi amacıyla Sagittoria, Masaccio, Kaşifbey, Tekirdağ, Adelaide, Adana 99, Gönen, Esperia, Flamura 85, Anopa ve Renan ekmeklik buğday çeşitlerine ait örnekler ile yürütülmüştür. Araştırmada hektolitre ağırlığı, yaş glüten oranı, glüten indeksi değeri, sedimentasyon ve nem oranı gibi bazı kalite kriterleri incelenmiştir. Araştırma sonucunda, bölgede hektolitre ağırlığının 74,16 kg/hl ile 81,13 kg/hl, yaş glüten oranının % 23,11 ile % 27,82, glüten indeksi değerinin % 44,63 ile % 97,43, sedimentasyon oranlarının 31,17 ml ile 44,28 ml ve nem oranının % 12,18 ile % 13,20 arasında değiştiği tespit edilmiştir. Kalite özellikleri yönünden Çanakkale merkezde Gönen ve Masaccio, Biga ve Gelibolu ilçelerinde Sagittoria çeşitlerinin daha üstün olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate Sagittoria, Masaccio, Kaşifbey, Tekirdağ, Adelaide, Adana 99, Gönen, Esperia, Flamura 85, Anopa, and Renan bread wheat varieties for their quality components from samples collected from various districts of Çanakkale such as city center, Biga and Gelibolu in 2015 and 2016 growing seasons. Examined quality components were test weight, wet gluten ratio, gluten index, sedimentation, and moisture ratios. Test weights of bread wheat samples varied between 74,16 kg hl-1 and 81,13 kg hl-1 when wet gluten ratio varied between % 23,11 and % 27,82, gluten index % 44,63 and % 97,43, sedimentation rates 31,17 ml and 44,28 ml and moisture ratios % 12,18 and % 13,20. Results suggests that Gönen and Massacio varieties were found superior by their quality components in Çanakkale city center when Sagittario had better quality in Biga and Gelibolu locations.