Alt ve üst sosyo-ekonomik düzeyde lise ikinci sınıfa devam eden ergenlerin anne baba tutumlarını algılamaları ile arkadaşlık ilişkilerinin incelenmesi
A study on perceptions about parental attitudes and friendship relations of adolescent attending to second grade of high school in low and high socio-economic level
  1. Tez No: 179701
  2. Yazar: BURCU DİNÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmada, alt ve üst sosyo-ekonomik düzeydeki liselerin ikinci sınıfına devam eden ergenlerin algılanan anne baba tutumlarını ve arkadaşlık ilişkilerini incelemek, ergenlerin anne baba tutumlarını algılamalarında ve arkadaşlık ilişkilerinde bazı değişkenlerin etkili olup olmadığını belirlemek, alt ve üst sosyo-ekonomik düzeydeki ergenlerin anne baba tutumlarını algılamaları ile arkadaşlık ilişkileri arasındaki ilişkiyi saptamak amaçlanmıştır. Araştırmaya Ankara il merkezinde bulunan, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı alt sosyo-ekonomik düzeydeki liselerin ikinci sınıfına devam eden ve gönüllü olarak katılan (75 kız 75 erkek) 150 ergen ile karşılaştırma grubu olarak Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı üst sosyo-ekonomik düzeydeki liselerin ikinci sınıfına devam eden ve gönüllü olarak katılan (75 kız 75 erkek) 150 ergen olmak üzere toplam 300 ergen dahil edilmiştir. Araştırmada ergenler hakkında gerekli bilgileri toplayabilmek için araştırmacı tarafından hazırlanan ?genel bilgi formu?, ergenlerin anne baba tutumlarına ilişkin algılarını değerlendirmek amacıyla Polat (1986) tarafından geliştirilen ?Anne Baba Tutum Ölçeği? ile ergenlerin arkadaşlık ilişkilerini değerlendirmek amacıyla Kaner (2000) tarafından geliştirilen ?Akran İlişkileri Ölçeği? kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine on perceptions about parental attitudes and friendship relations of adolescents attending to second grade of high school in low and high socio-economic level, to determine whether or not some variables influence perceptions about parental attitudes and friendships relation of adolescents to establish the relation between perceptions about parental attitudes and friendship relation of adolescents from low and high socio-economic level. The study included a total of 300 adolescents, consisting of 150 volunteer adolescents (75 female 75 male) attending second grade of high school in low socio-economic level, subordinate by Ministary of National Education and for comprasion another 150 volunteer adolescents (75 female 75 male) attending second grade of high school in high socio-economic level that subordinate by Ministary of National Education located in town center of Ankara. In this study ?general information form?, developed by author, was used for collection of necessary information data about adolescents , ?Parental Attitude Scale? developed by Polat (1986) was used to evaluate perceptions about parental attitudes of adolescents and ?Peer Relationships Scale? developed by Kaner (2000) was used to evaluate of friendship relation of adolescents.