Farklı kuluçka uygulamalarının çıkış gücü ve broiler performansı üzerindeki etkileri
Effects of different incubation practices on hatchability of fertile eggs and broiler performance
- Tez No: 179700
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Bölümü
- Bilim Dalı: Hayvan Yetiştirme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Broiler yetiştiriciliğinde performansı etkileyen çok sayıda özellik içerisinde kuluçka ile ilgili özellikler önem taşımaktadır. Bu araştırmada damızlık yaşına, damızlık yumurta depolama süresine, gelişim makinesindeki kuluçka programına ve çevirme sıklığına bağlı olarak çıkış gücündeki değişmeler ve bunların broiler performansı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu amaçla iki deneme yürütülmüştür.Birinci denemede yumurta depolama süresi ve çevirmenin etkisi araştırılmıştır. Çıkış gücü 2 gün depolanan yumurtalarda 10gün depolananlara göre daha yüksek bulunmuştur (P0,05).
Özet (Çeviri)
Field performance of chicks has been affected by several properties. In many parameters on broiler growing, hatchery parameters are amongst in most important parameters. In this study, variations in hatchability of fertile eggs depending on breeder age, egg storage time, ventilation program in setter and turning frequency and the effects of these variations on broiler performance were investigated. For this purpose, two study were performed.In the first experiment, effects of egg storage time and turning frequency in setter were investigated.