Isparta ovasının optimal alan kullanım planlaması üzerine bir araştırma
The research on optimal land use planning in Isparta plain
- Tez No: 179754
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLA GÜL, PROF. DR. OĞUZ YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Peyzaj Mimarlığı, Forestry and Forest Engineering, Landscape Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
Bu çalışma, havza bazında ekolojik yapının korunmasını hedef alarak farklı alan kullanım seçeneklerini bütünleştirecek, havza toplumunun sosyo-ekonomik yapısını da dikkate alarak kalkınmayı sağlayacak optimal alan kullanımının oluşturulmasını sağlamak amacıyla gerçekleştirilmiştir.Bu amaçla çalışma alanı olarak seçilen Isparta Ovası ve yakın çevresinin doğal yapısı, mevcut alan kullanımları ve sosyo-ekonomik yapısı ortaya konmuş, alan kullanım kararları ile ilgili yasal ve yönetsel durum ile havza bazında amaçlar, hedefler ve politikalar belirlenmiştir. Yapılan çalışmalardan ve uzman görüşlerinden yararlanarak potansiyel alan kullanımları alternatifleri için belirlenen faktörlerin ?Uygunluk Değerleri? (UD) saptanmıştır. Daha sonra bu faktörlerin ?Uygunluk Katsayıları?nın belirlenebilmesi için ?Analitik Hiyerarşi Süreci? (AHS) yöntemi kullanılarak her bir faktörün diğerine göre göreceli ağırlıkları (öz değerleri) hesaplanmıştır. Elde edilen uygunluk değerleri ve uygunluk katsayıları Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) aracılığıyla sorgulanarak her bir kullanım için potansiyel uygunluk haritaları hazırlanmıştır ve elde edilen bu haritaların birleştirilmesi ile optimal alan kullanım haritası oluşturulmuştur.Bu araştırmada ortaya konulan metodoloji sonucunda, havza düzeyinde stratejik doğal kaynak planlaması gerçekleştirilmiştir. Böylece elde edilen doğal kaynak planları biyofiziksel, sosyal, ekonomik, çevresel ve kültürel sürdürülebilirliği sağlama yanında, farklı arazi kullanım şekillerine yönelik arazi tahsis kararlarını ve kamu ile çıkar-baskı gruplarının farklı tercih, ihtiyaç ve beklentilerini dikkate alan yönetim stratejisini de yansıtan bir özellik taşımıştır.
Özet (Çeviri)
This study, targeted to protect the ecological balance all around the basin, it will be integrate the choice of using different zone, it will provide a development by means of socio-economic structural, it was realized to provide using optimal zone.With this aim, Isparta plain was chosen as working zone and natural structural of adjacent environment, using avaiable zone, and the socio-economic structural were exhibited, legal and managerial state about decisions of using zone and aims, targets, politics of basin were determined. Determined factories which are usage of potential zone?s (suitability rates) were determined. Then, in order to be able to determine suitability rates, each of factor as another factor?s relative severities were counted by means of analytic hiearchy process. Acquiered suitability rates and suitability coefficient were examined by means of Geoghaphical Information System (GIS), to each using potantial suitability maps were prepared and with result of achieved these maps were combined and with this combined maps optimal using zone map was created.At the result of exhibited methodology in this research, strategic spring planning was realized at the basin level. So, acquired spring plans not only provide biophysics, socio economic, environmental and cultural progress but also intended decision of using different terrain and between public and profit-press group?s different choice, necessity and their expectations are considered and it is reflected the strategy of menagement. It conveyed these features.