Yeşilyurt (Isparta-Sütçüler) ovasının hidrojeoloji incelemesi
Hydrogeological investigation of Yeşilyurt (Isparta-Sütçüler) plain
  1. Tez No: 57195
  2. Yazar: SİBEL ÖZGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUAT TAŞDELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET İnceleme alanı Isparta-Sütçüler ilçesinin yaklaşık 10 km kuzeybatısında yer alır ve 60 km2 lik bir alanı kaplar. İnceleme alanında ilk olarak Yeşilyurt Ovası yüzey drenaj alanının ayrıntılı jeoloji ve hidrojeoloji incelemesi yapılmış, 1 / 25000 ölçekli jeoloji ve hidrojeoloji haritaları hazırlanmıştır. Hidroloji incelemelerinin amacı doğrultusunda uzun süreli gözlem ve analizler yapılmıştır. İnceleme alanı ve yakın çevresinin eşyağış haritası hazırlanmış, Bucak ve Sütçüler Devlet Meteoroloji İstasyonlarının verilerine Thornthwait ve L. Turc yöntemi uygulanarak deneştirmeli su bilançoları hazırlanmıştır. Ovada bulunan sığ kuyular ve sondaj kuyuları yardımıyla değişik dönemlere ait yeraltı su tablası çizilerek, yeraltısuyu akım yönü belirlenmiştir. Su kimyası çalışmalarında sondaj kuyularından alınan su örneklerinin analizlerinden içme, sulama ve endüstride kullanım özellikleri belirlenmiştir. Bu amaçla, suların anyon ve katyon dağılımları, iyonlaşma güçleri, iyon etkinlikleri, kalsit- dolomit-sülfat doyma endeksleri ve çözündürdükleri karbondioksit gazının kısmi basınçları hesaplanarak sonuçlar irdelenmiştir. Aynca Wilcox, ABD tuzluluk labaratuvan, kalsiyum denge, Piper ve Schoeller diyagramları ile kimyasal olarak ve kullanım amaçlarına göre sınıflamaları yapılarak köken benzerlikleri araştırılmıştır. Çalışma süresince elde edilen verilerin ışığında Yeşilyurt Ovası'nın yeraltısuyu beslenimi hesaplanarak yeraltısuyundan emniyetli çekim hesaplanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Investigation area is almost 10 km in the south-west of Sütçüler country of İsparta and covers 60 km2 area. Firstly detailed geological and hydrogeological investigation of Yeşilyurt Plain surface drainage area has been performed and geological and hydrogeological maps of this area on 1/25 000 scale have been drawn. Long term monitoring and analysises have been done for direction of hydrological investigation. An isohiyetal map was prepared for the investigation area and nearly. A hydrological budget has been prepared using with Thornthwait and L. Turc methods by using the data from meteorological stations in Bucak and Sütçüler. Water table maps were drawn by means of deep and shallow boreholes in the plain and flow direction has been determined. Water which was collected at boreholes was chemically analysed to determine the characteristics of water for domestic use, irrigation and industrial purposes. In order to achieve this, the anion and cation concentrations, ionization abilities, ionic activity, calcite-dolomite-sulphate saturation indexes and the partial pressures of dissolved C02 were calculated and the results were interpreted. In addition, water has been classified according to chemical content and use purpose by means of Wilcox, USA Salinity Laboratory, equilubrium of calsium, Piper and Schoeller diagrams and similarities in the origins of waters were investigated. During the study, a groundwater budget of Yeşilyurt Plain was prepared in the light of obtained data and optimum output of groundwater has been calculated.