Lise öğrencilerinin radyasyon konusundaki kavram yanılgılarının tespiti
Misconseption determination of high school student on the radiation
  1. Tez No: 179756
  2. Yazar: MEHTAP MAVİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ ÖZEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kavram Yanılgısı Fizik ve Fen Bilgisi eğitiminde önemli bir konu olduğundan son yıllardaki çalışmaların birçoğu bu konuya odaklanmıştır. Radyasyon iyi bilinen bir kavram olmadığı için kavram yanılgısının oldukça fazla olduğu düşünülmektedir. Bu yüzden bu tezde radyasyon hakkında Lise öğrencilerinin karşılaştıkları kavram yanılgıları araştırılmıştır.Bunun için araştırma örnekleri Isparta il merkezinde bulunan lise düzeyindeki 4 farklı okuldaki 96 öğrenciden oluşmaktadır.Temel Radyasyon Bilgi Testi hazırlanarak öğrencilere 2006- 2007 eğitim yılında uygulanmıştır. Veriler SPSS 12.0 paket programı ile analiz edilmiştir.Yapılan araştırma sonucunda; öğrencilerin Radyasyon konusu ile ilgili bilgi düzeylerinin oldukça düşük olduğu ve radyasyon konusu ile ilgili kavram yanılgılarına sahip oldukları belirlenmiştir.ANAHTAR KELİMELER: Radyasyon, Radyasyon Kaynakları, Fizik Eğitimi, Kavram yanılgıları, Öğrenme Zorlukları
Özet (Çeviri)
As the misconception on physics and science education is an important field, may research have recently been focused on this field. Radiation is not a well known concept and it is considered that there would be misconseption on radiation. This the misconseption of high school students on radiation have been investigated in this thesis.For this purposes 96 high school students of 4 different high school in Isparta central were chosen.Basic knowledge radiation test were applied to those of student in the periyod of 2006-2007 education years. The data were analyzed using SPSS 12.0 computer program.As a result of this research. İt has been detected that the level of student knowledge about radiation is too low and they have misunder standing about radiation.KEYWORDS: Radiation, Radiation Sources, Physic Education, Misconseption, Learning Difficults.