Akıllı binalarda enerji yönetimi ve kontrolü
Energy management and control in smart buildings
  1. Tez No: 179777
  2. Yazar: RIZA BAYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, günümüzde artık bir konfor haline gelen ve akıllı bina olarak tanımlanan, elektrik ve elektroniğin, mekanik sistemlere uygulanması sonucu ortaya çıkan yeniliklerden, insanlara sağladığı kolaylıklardan, uygulamalar sonucu yatırım ve işletme maliyetlerine etkilerinden bahsedilmiştir.Çalışmada yer yer, otomasyona bağlı sistemlerin analizlerinden bahsedilmiştir ve örneklerle detaylandırılmıştır.Araştırma sonucu, ilk yatırım maliyetlerinin artmasına rağmen, akıllı bina tanımında yapılan binalardaki, işletme kolaylıkları ve sistemin kazançları ortaya çıkarılmıştır .ANAHTAR KELİMELER : Akıllı binalar, mekanik tesisatlarda otomatik kontrol.
Özet (Çeviri)
In this study, the innovations which have been defined as `smart buildings?, that have come to existence as a result of application of electric and electronics, the conveniences they provide to people, and their effects on operational costs as a result of the applications have been discussed.In the study, in several places, analysis of automation dependant systems have been discussed and have been detailed with examples.In conclusion of the research, despite the increase in the initial investment cost, the operational conveniences of the buildings that are built in accordance with the `smart building? description, and the gains of the system have been revealed.KEY WORDS: Smart buildings, automation in mechanical systems