Palmiye kabuğu kökenli aktif karbon adsorpsiyonu ile ağır metal giderimi
Removal of heavy metals by palm shell activated carbon adsorption
- Tez No: 179795
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN CAHİT SEVİNDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez çalışmasında Cd2+, Cu2+, ve Pb2+ iyonlarının palmiye kabuğu kökenli aktif karbon kullanılarak sulu çözeltilerden adsorpsiyonu ve borik asitin etkisi incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre Pb2+ ve Cd2+ adsorpsiyonun optimum pH değerleri 5, Cu2+ adsorpsiyonunun optimum pH değeri 6 olarak bulunmuştur. Cu2+ ve Cd2+ adsorpsiyonu 40 dk'da dengeye ulaşırken, Pb2+ adsorpsiyonu 50 dk'da dengeye ulaşmıştır. Pb2+ ve Cd2+ için optimum adsorban dozu 350 mg/300 ml, Cu2+ için optimum adsorban dozu 70 mg/50 ml olarak bulunmuştur. Elde edilen deneysel veriler hem lineer hemde non lineer regresyon modeli ile açıklanmıştır. Her üç metal iyonunun adsorpsiyonu için optimum sıcaklığın 25 0C olduğu belirlenmiştir. Her üç metal iyonunun adsorpsiyonunun başlangıç metal konsantrasyonu artışı ile arttığı gözlenmiştir. İzoterm çalışmaları her üç metal adsorpsiyonu olayının Freundlich izoterm modeli ile açıklandığını belirtirken, kinetik çalısmaları her üç metal adsorpsiyonu olayının II. derece kinetik modeline daha iyi uyum sağladığını göstermiştir. Borik asitin varlığının her üç metal giderimine çok az etkisi olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, adsorption of copper (Cu2+), lead (Pb2+) and cadmium (Cd2+) ions from aqueous solutions by using palm shell activated carbon and effect of boric acid was investigated. According to obtained results, optimum pH values of Cd2+, Pb2+ and Cu2+adsorption were found as 5, 5 and 6, respectively. Adsorption of Cd2+, Pb2+ and Cu2+ was reached to the equilibrium at 40, 50 and 40 min, respectively . Optimum temperature of every three metal ions adsorption was found as 25 0C. It was observed that adsorption of every three metal ions increased with increasing initial metal concentration. On the other hand, kinetic studies showed that adsorption of every three metal ions well fitted to the second-order kinetic model than the first-order kinetic model whereas isotherm studies revealed that adsorption of every three metal ions was well explained by Freundlich isotherm model. Boric acid presence very little affect every three metal uptake.