Baraj alanlarındaki problemlerin jeofizik çalışmalarla (sismik-elektrik) belirlenmesi Eşen-I HES ve Lamas-III örneği
Efficiency of geophysical methods (electrical and seismic methods) on determination the problems at dam sites. example of Esen-I HEPP and Lamas-III Hepp.
- Tez No: 179797
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. OSMAN UYANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma yerbilimleri açısından baraj alanlarında meydana gelebilecek problemleri belirlemek ve bu problemlerin çözümlerine yönelik jeolojik-jeofizik uygulamalarla çözümler üretmeyi kapsamaktadır. Bu amaçla Eşen I HES ve Lamas III HES Barajlarında Sismik kırılma, Elektrik özdirenç ve Mekanik sondaj çalışmaları yapılmıştır. Eşen I HES de yapılan çalışmalarla, jeolojik birimler, geçirimli-geçirimsiz alanlar, taban kaya derinlikleri, üst tabakaların kalınlıkları, faylar, yamaçların duraylılığı, yeraltı su seviyesi, bent yerinin sağlamlığı, tünel güzergahlarında karşılaşılacak birimler ve bu birimlerin jeoteknik özellikleri, sondaj loglarından kayaların RQD, ayrışma derecesi ve çatlak sıklığı gibi parametreleri belirlenmiştir. Lamas III HES de ise Tünel I ve II güzergahlarında, güzergaha paralel ve ölçü noktaları birbirinin üstüne gelecek şekilde düşey elektrik sondaj çalışması yapılarak 1 ve 2 boyutlu modeller ile yer altı yapısı belirlenmiştir. Bu çalışmanın doğruluğu mekanik sondaj çalışmaları ile denetlenmiştir.Eşen-I HES bent yerinde ve göl alanında duraylılık ve su sızdırması yönünden önemli bir sorunla karşılaşılmayacağı belirlenmiştir. Tünel güzergahı giriş ve çıkışı kesimleri heterojen yapıya sahip olduğundan, eklemlerin sıklaştığı ve faylanmaların olduğu kesimlerde klasik tahkimat ve iyileştirme önerilir. Lamas III HES Tünel 1 ve 2 güzergahlarında yapılacak kazı esnasında bir sorun ile karşılaşılmayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study covers identifying the problems that may occur on the dam sides and the solutions of these problems by using geological and geophysics methods. Seismic refraction, vertical electrical sounding and mechanical borehole have been applied at EŞEN-I HEPP and Lamas-III HEPP. By these studies at EŞEN-I HEPP, geological units, permeable ?impermeable areas, bedrocks, thickness of upper layers, slope durability, level of the underground water, the strength of embankment area, the geological units at tunnel route and the features of these units, rock quality designation(RQD), the frequency of cracks have been identified at Eşen-I and Lamas-III HEPP. Vertical electrical sounding that is parallel to tunnel route has been applied at Lamas-III HEPP. At these areas 2D and 1D electrical cross section have been drawn. This investigation has been verified by mechanical bore-hole. At EŞEN-2 HEPP and reservoir area any important problems will not be encountered.