Açılıma bağlı reflektivite analizi
Amplitude versus offset analysis
- Tez No: 179798
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZÜHEYR KAMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, sentetik kuyu bilgilerinin korelasyonu ile şeyl, gazlı kum ve kil-kum ardalanmalı tabakaları içeren bir jeolojik model oluşturulmuştur. Model üzerinde 230 adet sentetik atış yapılmıştır. Atış sonrasında 60 katlamalı veri elde edilmiştir. Ayrıca jeolojik model üzerinde düşey kaynak alıcı yöntemi uygulanmıştır.Sentetik atışlar ile elde edilen verilere çeşitli veri-işlem aşamaları uygulanmıştır. Elde edilen kesitler ile düşey kaynak alıcı kesiti arasında uyum gözlenmiştir.. Veri-işlem aşamalarından sonra AVO analizine geçilmiştir. Analiz sonucunda hesaplanan AVO niteleyicilerinde, gazlı kum seviyelerinde açılımla genliğin arttığı tespit edilmiştir. Ayrıca yöntemin uygulanabilirliği güçlü ve zayıf yönleri ile ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In the present study, the geological model used for AVO analysis, was created by synthetic well logs. The geological model is comprised of shale, gassy-sand, clay and sand layers. The synthetic seismic records including 220 shoting and 60 folds were constructed over the model. The zero-source receiver method was used for this geologic model.The data processing has been applied to the synthetic records. Following this, it was seen that the final section well-matched with zero source-receiver section. AVO analysis has shown that the amplitude increases with incresing offset. The gassy sand anomalies were also obtained by the AVO attributes. In addition, the advantages and disadvantages of AVO analysis were discussed in this thesis.