Vize - Pınarhisar (Kırklareli) bölgesi kalkerlerinin restorasyonda kullanılabilirliği
Utilization of the Vize - Pınarhisar (Kırklareli) region limestones restorations
  1. Tez No: 179829
  2. Yazar: MURAT DAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSE GÜLÇİN KÜÇÜKKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Geological Engineering, Architecture, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu çalısmada, Vize-Pınarhisar (Kırklareli) yöresindeki Soğucak formasyonukalkerlerinin; jeolojik, mineralojik, fiziksel, mekanik, teknolojik, kimyasal özellikleribelirlenerek restorasyonda kullanılabilirliği ve uygunluğunun irdelenmesiamaçlanmıstır.Soğucak formasyonu, Orta Eosen'de baslayan ve Oligosen baslarına kadar sürenbir transgresyon (denizlerin karaya ilerlemesi) sonucunda self ortamında depolananresif-kıyı karmasığı karbonatlarından kurulmustur. Zaman asmalı olarak ilerleyentransgresyon sürecinde (Orta Eosen ? Oligosen) kıyı morfolojisi, hidroliği ve denizseviyesi değisimleri farklı resif tipleri ile birlikte genis bir kıyı karbonat kompleksininbir arada toplanmasına yol açmıstır.Vize-Pınarhisar bölgesi kalkerlerinin ve Küçük Ayasofya Kilise Camii, VizeAntik Tiyatro (Odeon), Serbetdar Hasan Bey Camii gibi Vize dolaylarındaki tarihieserlerin restorasyonları sırasında örnekler alınarak yapı taslarının ve ocak taslarınıntüm içyapı özellikleri irdelenmistir. Özellikle Trakya bölgesi ve ?stanbul'un tarihiyapılarında yoğun olarak kullanılan Pınarhisar ve Vize bölgesi yapı taslarının tümyapısal özellikleri ele alınarak restorasyonlarda kullanılabilirliğini amaçlayan TS699'daki deneyler yapılmıstır. Deney sonuçları karsılastırılarak bölge kalkerlerininrestorasyonda kullanımı açısından olumlu ve olumsuz etkileri ortaya konmustur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the geological, mineralogical, physcial,mechanical and technological properties of the limestone Soğucak formation withregard to proper and beneficial usage in building restorations.Soğucak formation is characterized by a complex deposition of the refal andcoastal carbonates on shelf during transgression ranging from middle Eocene to earlyOligocene. It is consequently developed as time-transgressive, and its deposition periodis not unique. Also, coastal morphology, hydrology and sea-level changes causedformation of various refal types and coastal depositions during the long-stagetransgression.Limestones samples collected from the Vize-Pınarhisar region as well as fromthe Vize Küçük Ayasofya Church-Mosque (Gazi Süleyman Pasa Church-Mosque),Serbetdar Hasan Bey Mosque, Vize Antique Theatre and the internal structures of thecollected limestones have been studied. The stones of the Pınarhisar and Vize regionwere widely used especially in the historical buildings of the Thrace and Istanbul. Inorder to determine the usage of those building stones for restoration purposes, theexperiments were carried out on the basis specified in TS- 699. By making comparisonfor the experimental outcome, usability as well as pros and cons of the region limestonefor restoration purposes has been evaluated.