Plastik esaslı kompozit malzemelerin kimyasal kaplama işlemlerinin incelenmesi
Investigation of chemical caviting on plastic matrix composite materials
- Tez No: 179839
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. E. SELÇUK ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Plastiklerin sağladığı avantajlar onları günlük hayatta vazgeçilmez kılmaktadır.Kolay elde edilmeleri,maliyetlerinin az olması , işlenmelerinin kolay oluşu gibi özellikler başlıca avantajlar olarak göze çarpmaktadır.Tüm bu avantajlara rağmen gerekli olduğu yerlerde çeşitli özelliklerinin geliştirilmesi amacıyla takviye edilmeleri gerekmektedir.Plastik esaslı kompozitler bu ihtiyaçlardan dolayı ortaya çıkmıştır.Kullanım alanları arttıkça plastiklerden farklı beklentiler oluşmuştur. Bunlardan biride yüzeyinin metal ile kaplanmasıdır. Günümüzde gerek dekoratif görünüm, gerekse de kazandırdığı çeşitli mekanik özellikler sebebiyle plastiklerin yüzeyi kimyasal yollarla metal kaplanmaya başlanmış ve bu bir sektör haline gelmiştir. Fakat günümüz şartlarında uygulanabilirlik açısından sadece ABS (Akronitril-Butadien-Stiren) kimyasal olarak metal ile kaplanabilmektedir.Bu çalışmada ABS için kimyasal kaplama yöntemi araştırıldı. PP,PVC ve cam elyaf takviyeli plastik malzemeler için çeşitli kaplama çalışmaları yapılarak çıkan sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Plastics are abandonance because of their advantages. Low cost, easily manufacturing and processing attract attention as important advantages. Despite of these necessities appears like reinforcing which we need in somewhere. So reinforced plastics concept appeared because of this.Using plastics widely got some new expectations like surface coating by metal. Nowadays, not only appearance but also obtaining new mechanical properties are provided by plastic?s surface coating. This cause to arise a new sector; but because of process necessities only thermoplastic ABS?s surface is coated by metal.In this study, chemical coating method of plastic ABS was investigated.Also PP, PVC and glass fiber reinforced plastic?s surface coating processes were investigated and obtained results were evaluated.