Bartın il merkezi zemininin jeoteknik incelemesi
Geotechnical investigation of the soil in Bartin city center
- Tez No: 179850
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA KESKİN ÇITIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Jeoteknik, kaya mekaniği ve zemin mekaniği gibi bilim dallarının yanı sıra jeoloji, jeofizik, hidrojeoloji ve ilgili bilim dallarının kavramlarını içine alan zemin ve kaya üzerinde projelendirilecek yapıların teknik etkilerinin hesaplanarak optimum tasarımın belirlenmesine yönelik disiplinler arası bir mühendislik dalıdır. Yer seçimi, kent planlaması ve yapı tasarımının ayrılmaz bir parçası olan jeoteknik etütlerin amaçları, zemin emniyet gerilmesi ve oturmanın belirlenmesi, zemin iyileştirme çalışmalarının planlanması ve kötü zemin koşullarında yeni yer seçimine karar verilmesi olarak sıralanabilir.Bu çalışmada, yerleşim alanı planlamasına yönelik olarak, Batı Karadeniz Bölgesi içinde yer alan Bartın İl Merkezi zemininin jeoteknik açıdan incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda, çalışmanın ikinci bölümünde çalışma alanının yeri, coğrafik özellikleri, iklim ve bitki örtüsü ile ilgili bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde, Bartın ve çevresinin genel jeolojisi verilmiş, çalışma alanı içinde yaşlıdan gence doğru Yemişliçay Formasyonu, Akveren Formasyonu, Çaycuma Formasyonu ve Alüvyon ayırtlanmış, kayaçların stratigrafik, litolojik ve yapısal özelikleri ortaya konmuş ve 1: 25 000 ölçekli jeoloji haritası hazırlanmıştır.Dördüncü bölümde, çalışma alanından alınan zemin numunelerinin fiziksel ve mekanik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla, yapılan elek analizi, su içeriği, gevşek birim hacim ağırlık, sıkı birim hacim ağırlık, kompaksiyon, kesme kutusu, konsolidasyon deneyleri verilmiş; bu verilere dayanarak taşıma gücü, oturma değerleri ve zemin emniyet gerilmeleri bulunmuştur. Zemin emniyet gerilmelerinin Akveren Formasyonunda en yüksek, Alüvyonda ise en düşük olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Geotechnics is an interdisciplinary engineering branch in which aims to determine the optimum design of structures projected on soil and rock enclosing geology, geophysics, hydrogeology along with the science branches like rock mechanics and soil mechanics by calculating their technical effects. The aims of geotechnical studies which are integral parts of site selection, city planning can be mentioned as allowable bearing value and the determination of settlement, planning of soil treatment studies and the decision of site selection in unfavorable soil conditions.In this study, geotechnical investigation of the soil of Bartın City Center was aimed for the planning of residential area. In this context information about the location, geographical properties, climate and flora of the study area were given in the second part of the study. In the third part general geology of Bartın and its surrounding were given, Yemişlicay Formation, Caycuma Formation and Alluvium were assessed lithological and structural properties were displayed and geological map of the region having a scale of 1: 25 000 was prepared.In the fourth part sieve analysis, water content, specific unit weight, compaction, shear box and consolidation tests were given to determine physical and mechanical properties of soil samples taken from the working area and bearing capacity, settlement values and allowable bearing values were found accordingly. It was determined that allowable bearing values are the highest in Akveren Formation and the lowest in Alluvion