Pirolün elektropolimerizasyon kinetiği ve polipirol / polianilin kompozit materyallerinin karekterizasyonu
Electropolymerization kinetics of pyrrole and characterization of polypyrrole /polyaniline composite materials
- Tez No: 179851
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞADİ ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada, belirli potansiyel değerlerinde, elektrot yüzeyinde PPy polimeri ile PPy/PAn kompozit polimerleri film şeklinde elektrokimyasal yöntemle sentezlenmiştir.PPy polimeri ile PPy/PAn kompozit polimerlerinin sentezinde çözücü olarak, saf su (H2O) kullanılırken destek elektrolit olarak, Hidroklorik Asit (HCl), Sülfürük Asit (H2SO4), Nitrik Asit (HNO3), Fosforik Asit (H3PO4), Perklorik Asit (HClO4) kullanılmıştır.Çalışma ortamının belirlenebilmesi için elektrolit konsantrasyonu, süre, sıcaklık, voltaj ve dopant olarak kullanılan meddelerin değişiminin polimerizasyona ve polimere olan etkisi incelendi. Farklı asidik ortamlarda doplanan PPy polimer ve PPy/PAn kompozit polimer örneklerinin iletkenlik ölçümleri dört-nokta metodu ile gerçekleştirildi. Hazırlanan PPy polimer örneklerinin iletkenliğinin PPy/PAn kompozit durumuna geçtiğinde iletkenlik değerinin azaldığı yapılan hesaplamalar ile belirlendi.Undoplanan PPy/PAn kompozit polimer örneklerinin iletkenlik değerlerinin ise 10-5 S/cm seviyesine düştüğü görüldü.Farklı asidik ortamlarda UV/VIS Spektrofotometresi kullanılarak PPy polmerizasyon kinetiği incelendiPPy ve PPy/PAn kompozit örneklerinin karakterizasyonları, Termal Gravimetrik Analiz (TGA), Fourier Transform Infrared Spektrofotometrisi (FTIR) ve Taramalı Elektron Mikroskop (SEM) teknikleri ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this work homogeneous, PPy polymer and PPy/PAn composit polymer films were synthesized on electrode surface by using constant potential electrolysis methods at specific potential values.In electrochemical synthesis of PPy polymer and PPy/PAn composite polymer, water was used as a solvent, hydrochloric acid (HCl), sulphuric acid (H2SO4), nitric acid (HNO3), phosphoric acid (H3PO4), perchloric acid (HClO4) were used as doping materials.For determination of working medium conditions; effect of electrolyte concentration, time, temperature, voltage and doping materials on polymerization have been investigated.The conductivities of PPy polymer and PPy/PAn composit polymer samples doped in the presence of different acid medium, were measured by using four-probe technique.Conductivity values of polymeric samples were measured in the order PPy > PPy/PAn. The conductivity values of undoped PPy/PAn composite polymer samples were decreased to the level of 10-5 S/cm.The characterization of PPy polymer and PPy/PAn composite polymer samples was also achieved by employing Thermo Gravimetric Analysis (TGA), Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR) and Scanning Electron Microscope (SEM) techniques, respectively.