İzotropik plaklarda mesnet şartlarının burkulma davranışına etkisi
The effect of boundary conditions on the behaviour of buckling in isotropic plates
- Tez No: 179857
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET FATİH ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada, tek ve çift doğrultulu statik yüklemeye maruz plakların burkulma analizi gerçekleştirilmiştir. İzotropik plağın sonlu eleman modelleri sabit ve ankastre mesnetli olarak ve belirsiz zemin rijitliklerine sahip elastik zemine oturan serbest uçlu, sabit ve ankastre mesnetli olarak dikkate alınmıştır.Problemin sayısal çözümü yapılırken ANSYS programı kullanılmıştır. Sonlu eleman analizlerinden elde edilen sonuçlara göre plakların mesnet şartlarının ve elastik zemin özelliklerinin plak burkulma yükü üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir.Elastik zemin etkisi farklı zemin rijitlikleri dikkate alınarak gerçekleştirilen analizlerle belirlenmiştir. Analiz sonuçlarına göre, temel rijitliğinin artmasıyla birlikte farklı mesnet şartlarına sahip plağın burkulma yükünde artış gözlenmiştir.Elastik zemine oturan serbest uçlu plakların burkulma yükleri, bu plakların sabit ve ankastre mesnetli olması halinde elde edilen burkulma yüklerinden daha büyüktür. Ayrıca çift doğrultulu yüklemeye maruz izotropik plakların burkulma yükleri tek doğrultulu yüklemeye maruz plaklara göre daha küçük elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, buckling analysis of plates subjected to uniaxial and biaxial static in-plane loads is performed. Finite element models of the isotropic plate are considered as simply supported, clamped, and resting on elastic foundation with uncertain foundation stiffness parameters with free end, simply supported and clamped.In the numerical examples ANSYS is used. The effect of boundary conditions and elastic properties of foundation on buckling load of plates is evaluated according to finite element analyses.The effect of elastic foundation on buckling behavior is determined by performed analyses including various foundation stiffness values. According to finite element analyses, as the foundation stiffness increase were buckling load of the plate with different boundary conditions increase.The buckling load of plate with free end on elastic foundation is bigger than the one of plate with simply supported and clamped. In addition buckling load of the plate subjected to biaxial static in-plane loads is smaller compare with the plate subjected to uniaxial static in-plane loads.