Sinüzoidal PWM sinyalindeki harmoniklerin optimize edilmiş taşıyıcı üçgen dalga ile azaltılması
Reduction of harmonics in the sinusoidal PWM waveform by optimising carrier-triangular waveform
- Tez No: 179871
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEDİM TUTKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Son zamanlarda darbe genişlik modülasyonu (PWM) gibi elektronik olarak üretilen dalga şekilleri elektromanyetik aygıtların enerjilendirilmesinde yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Ancak bu dalga şeklinin çok fazla sayıda harmonik içermesi nedeniyle motor içerisinde özellikle demir kayıplarında belli oranda bir artış meydana gelmektedir. Bu tez çalışmasında, PWM taşıyıcı dalga şeklini yazılım yöntemleriyle değiştirerek benzetim ortamında toplam harmonik distorsiyonun (THD) azaltılması incelenmiştir. Öncelikle bir fazlı eviriciler ve PWM dalga şeklinin nasıl oluşturulduğu incelenmiş; sonra uygulamada kullanılacak programlar seçilmiştir. Uygulamada kullanılacak devrenin tasarlanması aşaması sonrasında benzetim programları vasıtasıyla karşılaştırmalar yapılmıştır. Karşılaştırmalarda, standart olarak üretilen PWM dalga şekillerinde kullanılan ikizkenar üçgen taşıyıcı dalga ile rastsal olarak aynı genliğe, darbe sayısına, frekansa bağlı olarak üretilmiş THD değeri azaltılmış yeni taşıyıcı dalga şekilleri kullanılmıştır. Oluşturulan yeni üçgen taşıyıcı dalga şekli, PWM dalga şekli formuna dönüştürülerek THD değerlerindeki azalma karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The electronically generated PWM voltage waveform has widely been using to energize electromagnetic devices recently. Since this waveform contains several harmonics, there is inevitably loss increase, in particular iron losses at certain level in induction motors. In this thesis, the total harmonic distortion of the PWM was reduced by optimizing the carrier ?triangular waveform through the developed software. First, single PWM inverters and its applications were studied and then appropriate software to be used was selected. After the required circuit design and tests, the results were compared with the simulated results for various aspects. In comparison, a standard triangular waveform was optimized stochastically considering the number pulses, modulation index, carrier index etc. Using the proposed PWM strategy the total harmonic distortion was found less than standard waveform.