Batı Karadeniz kıyılarının bulanık mantık ile görsel değerlendirilmesi
Scenic evaluation of the western Black Sea coasts using fuzzy logic
- Tez No: 179872
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI ÖZÖLÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Kıyılar, tarihin her döneminde insanlar tarafından en çok tercih edilen yerler olmuş, yerleşme ve kullanım amaçları açısından ayrı bir değer kazanmıştır. Yeryüzündeki değişik yer şekilleri arasında en hızlı değişime uğrayan birimler kıyı alanlarıdır. Kıyı çevresinin korunması, kıyı alanlarında bulunan tarihi ve doğal kaynaklarının etkin bir şekilde yönetimi, sürdürülebilir kıyı gelişimi ve planlaması açısından önemlidir. Bu nedenle yöneticiler ve yetkililer kıyı alanlarının korunup saklanması için, bu doğal kaynakların objektif ve sayısal bir şekilde incelenmesine ihtiyaç duymaktadır. Bu çalışma bulanık mantık matematiği yöntemi ve yapılan gözlemler yardımıyla kıyı alanları değerlendirmelerini objektif ve sayısal yapmaya çalışmaktadır. Bu çalışma sürecinde daha önce ODTÜ öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ayşen ERGİN ve arkadaşları tarafından geliştirilmiş olan matematiksel model ile seçilmiş 34 kıyı alanı değerlendirilmiş ve sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Coasts have been the most preferred locations by human beings and are crucial for human settlement and utilization. Coasts are exposed to faster changes than other topographic features. Coasts and their peripheral preservation are important for effective management of historical and natural resources, for sustainable development and planning. Due to this importance managers and authorities need objective and quantitative assessment of these natural resources. This study aims to realize the investigation of coastal areas by using fuzzy logic approach and observations made on site. 34 selected coastal areas are assessed and classified by a mathematical model developed by Dr. Ayşen Ergin and her research group at METU.