DSP tabanlı çevrimiçi durum izleme sistemi
DSP based online condition monitoring system
- Tez No: 179904
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN ÇALIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Asenkron motorlar endüstride en yaygın kullanılan motor tipidir. Asenkron motorlarda oluşan hataların erken safhada tespit edilmesi maliyet açısından önemli bir kazanç sağlamaktadır. Bu tezde DSP tabanlı çevrimiçi durum izleme ile üç fazlı asenkron motordaki sargı spirleri arasında oluşabilecek kısa devre veya yalıtım bozuklukları ve motor milinde oluşabilecek mekanik dengesizlik hatalarının tespiti amaçlanmıştır.3 faz akım değerleri sisteme giriş parametresi olarak verilmiştir. Verinin elde edilmesi ve yorumlanması DSP tarafından gerçekleştirilmektedir. Üç faz akım bilgilerinin zaman ve frekans düzlemindeki genlik değişimleri izlenerek tespit edilmiştir. Ayrıca, sözü edilen sistem pahalı veri toplama düzenekleri veya bilgisayar gerektirmeden kolayca adapte edilebilir yapıdadır.Bu çalışmada gerçekleştirilen çevrimiçi durum izleme sisteminde motora ait herhangi bir ön bilgi gerekmez ve karmaşık hesaplama gerektiren matematiksel modellemeye ihtiyaç duyulmaz. Ayrıca hata sınıflandırmasında kullanılmak üzere belli bir eşik değeri tespit edilebilir.
Özet (Çeviri)
Induction motors are the most commonly used motor types in industry. The detection of the faults in induction motors in early stage provides an important outcome in terms of cost.In this thesis study, a DSP-based online condition monitoring system is implemented to detect mechanical unbalances on the motor shaft or stator winding faults for the three phase induction motors.Three phase currents are used as input parameters. Data acquisition and analysis are implemented in DSP. Fault detection is implemented by monitoring amplitude changes in digitized three phase current signals in time and frequency domains. Also this work does not require using an expensive data acquisition unit or personal computer. It has easily adaptable structure.The online condition monitoring system implemented in this study does not require pre-information about motor or mathematical modeling that needs complex calculation. In addition, a certain threshold level for the fault classification can be determined.