Integrating blockchain technology with user-centric payment system to form an alternative royalty distribution model for reducing royalty inequity
Telif hakları ücretlerindeki eşitsizliğin azaltılması için kullanıcı merkezli ödeme sistemi ile block zincir teknolojisinin entegre edilerek alternatif bir dağıtım modeli oluşturulması
- Tez No: 766562
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YELDA ÖZGEN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Dijitalleşme, geçtiğimiz yıllarda müzik endüstrisinin şekillenmesinde önemli bir role sahiptir. Müziğin yapılışını, dağıtımını ve tüketim şeklini dönüştürerek kayıtlı müzik endüstrisini temelden değiştirmiştir. Yıllar içerisinde, dijital müzik platformlarının ortaya çıkışını ve etkisini göz ardı etmek imkansız bir hale gelmiştir. Aboneliğe dayalı gerçek zamanlı veri akışı hizmetleri aracılığıyla dijital müziğe erişime yönelik artan talep, kayıtlı müzik endüstrisinin gelir elde etme şeklini hızla değiştirmektedir. Müziğin fiziksel kopyalarını satın alma isteğini azaltarak fiziksel müzik dağıtımını ve satışlarını büyük ölçüde etkilerken, diğer yandan DSP'ler (Dijital Servis Sağlayıcıları) ile büyük plak şirketleri arasında yeni bir iş birliğini gündeme getirmiştir. Bu iş birliği, müzik dinleyicilerine herhangi bir müzik indirmeye gerek kalmadan çevrimiçi olarak kapsamlı bir müzik kataloğuna erişimlerini sağlamıştır. Müzik veri akışı servisleri fiziksel kopya satın almaktan çok daha fazla tercih edilir ve daha erişilebilir bir hale gelse de müzisyenlerin müzik dinlenmesiden elde ettikleri gelir paylarına ulaşımı zorlaşmıştır. Bu nedenle, dijital müzik platformları, telif hakları yönetimlerinde daha şeffaf ve ödemelerinde daha hızlı olunması üzerine artan baskı ve zorluklarla karşı karşıya kalmaktadır. Her ne kadar farklı sektörlerde tümden dijitalleşme için hızla yol alınsa da kayıtlı müzik endüstrisi henüz tamamen dijitalleştirilememiştir. Bu sayede, özellikle müzik veri akışı servislerinden gelir elde etmenin daha iyi ve adil bir yolunu nasıl inşa edebileceğimizi tartışabileceğimiz bir aşamada bulunmaktayız. Müzik tüketiminin ağırlıklı olarak dijitalleştirilmesinden bu yana sanatçıların kazançlarının azaldığı yaygın olarak bilinen bir gerçek haline gelmiştir. Dinleyicilerin istedikleri müziğe erişimleri ve yeni müzik keşfetmeleri kolaylaşmış, ancak ne yazık ki sanatçılar ve her şarkıda yer alan telif hakkı sahipleri için gelir akışı havuzundan paylarına ulaşımları daha da zorlaşmıştır. Bu konu aynı zamanda sanatçıların müzik veri akışından nasıl gelir elde edebilecekleri sorusunu da beraberinde getirmektedir. Bu araştırmada, dijital müzik platformlarının neden şeffaf olmadığı ve telif ödemelerindeki eşitsizliğe neden olan faktörlere bağlı olarak kayıtlı müzik endüstrisinin mevcut durumu tartışılmaktadır. Kayıtlı müzik endüstrisinin karmaşık yapısı, metadata standartlarının eksikliği ve müzik veri akışından elde edilen telif hakkı ücretlendirme sistemlerinin yetersizliği tartışılarak özetlenmektedir. Telif hakları için gelir paylaşımı hesaplamaları, hak sahibinin söz konusu veri akışı hizmetinde üretilen toplam veri akışı içerisindeki payına göre yapılmaktadır. Bu araştırmada, müzik veri akışı hizmetlerinin mevcut dağıtım modeli olan Pro Rata- MCPS'ye ilişkin konular tartışılmaktadır. Kısaca bu sistem, telif haklarını hak sahiplerine o ay içinde her hak sahibinin pazar payı oranında dağıtmaktadır. Başka bir deyişle, aylık aboneliklerden ve reklamlardan elde edilen gelir, telif hakkı sahipleri arasında aylık bazda oranlanmak üzere toplanmaktadır. Gelir oranının miktarı, her hak sahibi için her parçanın toplam akış sayısı olarak hesaplanmakta ve daha sonra müzik veri akışı platformunun toplam akış sayısına bölünmektedir. Bu ödeme modeli telif dağıtımı için adaletsiz ve verimsiz bir sistem olarak tartışıldığından, bu araştırmada Kullanıcı Merkezli Ödeme Sistemi alternatif bir dağıtım modeli olarak incelenmekte ve karşılaştırılmaktadır. Bu sistem, bireysel kullanıcı düzeyinde çalışarak mevcut dağıtım modelinden tamamen farklı çalışmaktadır. Aylık aboneliklerden toplanan ücretler, her kullanıcının o ay boyunca dinlediği şarkılarla orantılı olarak telif hakkı sahiplerine dağıtılmaktadır. UCPS, her kullanıcının dinleme alışkanlıklarını dikkate alarak gelir payını hesaplamaktadır. Böylece, her bir dinleyiciden alınan ücret, dinleyicinin o ay boyunca hangi şarkıyı dinlediği ile orantılı olarak dağıtılmaktadır. Bu hesaplama yöntemi, dinleyicilerin bireysel tercihlerine göre hak sahiplerine daha iyi bir ücret yansıması olarak önerilmiştir ve ayrıca tıklama dolandırıcılığının önlenmesine yönelik önemli bir adım olarak gösterilmektedir. Bu araştırmada, mevcut telif hakları dağıtım modeline daha iyi bir alternatif önerisi olarak UCPS tartışılmakta, akıllı kontratlar sayesinde neredeyse gerçek zamanlı telif hakları ödemesi için blok zinciri teknolojisinin UCPS ile olası entegrasyonu önerilmektedir. Sürekli değişen teknolojik gelişmeler sayesinde, mevcut telif hakları dağıtım modelini yeniden değerlendirmek için yeni fırsatlar doğmaktadır. Özellikle blok zinciri teknolojisinin müzik endüstrisinin ekosistemini değiştirme potansiyeline sahip olduğu kabul edilmektedir. Blok zinciri, ağ içerisinde bulunan katılımcılar arasında paylaşılan dijital bir kayıt veritabanıdır. Blok zinciri, şimdiye kadar kendi ağı içerisinde gerçekleşmiş her bir işlemin kaydını doğrulayabilmektedir. Blok zincirin içerisine girilen veriler silinememektedir. Merkeziyetsiz yapısı sayesinde şimdiye kadar var olan en güvenilir teknolojilerden biri olarak görülmektedir. Blockchain teknolojisi çeşitli sektörlerde önerilmiş veya halihazırda uygulanmış olsa da müzik endüstrisi tarafından henüz tam olarak benimsenmemiştir. Kayıtlı müzik endüstrisi, internetin günlük hayatımızda kullanımına yönelik hızla artan talebin ardından dönüşümünü daha tam olarak tamamlayamamıştır. Artan bu talep, özellikle etkileşimli müzik veri akışı servisleri olmak üzere yeni ve ilginç uygulamaların ve çözümlerin yaratılmasına yol açmaktadır. Ne yazık ki bu dönüşüm, küresel kayıtlı müzik endüstrisinin organizasyon yapısının eksikliği, karmaşık ve verimsiz meta veriler, hizmet sağlayıcıların şeffaf olmayan ve yetersiz telif hakları yönetimi ve dağıtımı gibi bazı alanlardaki zayıflıkları nedeniyle gerçekleşememektedir. Bu nedenle blok zinciri teknolojisinin kayıtlı müzik endüstrisi için verimli bir destek olup olmayacağı tartışılmaktadır. Bu araştırmada, kayıtlı müzik endüstrisinin blok zinciri teknolojisi ile olası bir entegrasyonunun fırsatları ve zorlukları tartışılmaktadır. Öyle ki blok zinciri teknolojisi, akıllı sözleşmeler sayesinde neredeyse gerçek zamanlı telif ödemeleri sağlayarak ve ayrıca daha şeffaf veri güvenliği ve depolaması için merkeziyetsiz bir sistem sunarak telif hakları dağıtımına yardımcı olabilecek farklı özellikler sunmaktadır. Ne yazık ki henüz kripto para biriminde aylık abonelik kabul eden bir platform bulunmamaktadır. Bu nedenle, alternatif bir telif dağıtım modeli olan UCPS'yi çok daha verimli bir şekilde yürütmek için teorik olarak olası blok zinciri teknolojisi entegrasyonu bu araştırmada tartışılmaktadır. Öncelikle, blok zinciri teknolojisindeki mevcut sistem UCPS'ye çok benzer şekilde çalışmaktadır. Her işlem için uygulanan hesaplama yöntemi, bireysel bir kullanıcı düzeyine dayalı çalışmaktadır. Örneğin; Bir kullanıcı bir veri akış servisinde bir şarkı yayınladığında, akıllı sözleşme otomatik olarak kendini yürütmekte ve akıllı sözleşmede belirtilen jeton miktarını çalma başına hak sahibine aktarmaktadır. Bu işlem, dinleyici ile sanatçının kendisi arasında gerçekleşmektedir. Telif hakkı ödemeleri için UCPS kullanan blok zinciri tabanlı müzik veri akışı platformunun olası gösterimi, her şarkıyı bir akış platformu aracılığıyla blok zincirine eklemekle başlamaktadır. Her şarkının özgün olması ve aralarında takas edilemez olması için tüm repertuarın NFT olarak girdisinin yapılması gerekmektedir. Belirtilen koşullarla eşleştiğinde kendiliğinden uygulanması için akıllı sözleşmelerde uygulanabilecek müzik veri akışı için birkaç olası satış sistematiği önerilmektedir. Örneğin, Spotify'ın aylık abonelik modeline veya diğer etkileşimli veri akışı platformlarına benzer bir sistemde tüm kataloğa erişmek için hizmet sağlayıcıya ödenmek üzere aylık olarak bir abonelik ücreti belirlenebilmektedir. Öte yandan PPP (pay-per-play) seçeneği de Spotify'daki freemium seçeneğine benzer şekilde olası dinleyicilere özgürlük sağlanabilmektedir. Aylık abonelik modelinin kullanılması durumunda, abonelik ücretlerinden elde edilen gelir payı ve veri akışından elde edilen tüm işlemler blok zincirinde saklanmaktadır. UCPS'nin hesaplama yöntemi, veri akışı platformunun akıllı sözleşmeleri içine entegre edilmekte ve tüm işlem verileri, hesaplama yöntemine göre hak sahiplerine telif dağıtımı yapılmak üzere aylık olarak saklanmaktadır. Böyle bir işletim sistemi oluşturmak için yazılım desteğine ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak, yüklü miktarda işlem verisini blok zincirinde depolamak engel oluşturabilmektedir. Blok zinciri teknolojisinin aylık abonelik modelini uygulamaya uygun olup olmadığını daha kapsamlı tartışabilmek için ne kadar verinin depolanması gerektiği bilgisinin ilgili kurumlarca paylaşılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Over the past few decades, digitalization plays a key role in shaping the music industry. By forcing radical changes, digitalization fundamentally disrupts the recorded music industry by changing how music is made, distributed, and consumed. Within years it becomes impossible to overlook the emergence and the impact of streaming services. The growing demand for accessing music through subscription- based streaming services transforms how the recorded music industry generates revenues. Even though streaming music is much more preferred and more accessible than buying physical copies, it becomes harder for musicians to collect their revenue share from streaming. Therefore, streaming services faces growing pressure and challenges to be more transparent with royalty management and faster with their payouts. This research discusses the current state of the recorded music industry by leading factors that led to the streaming services' lack of transparency and inequality in royalty payouts. This research summarizes copyright and royalties involved in music, and the complex structure of the recorded music industry by discussing the absence of standards for handling metadata and the lack of remuneration from music streaming. How royalties are allocated according to the current payment system, Pro Rata - Market Centric Payment System, is explained in this research. In return, an alternative royalty distribution model, User-Centric Payment System, has been described as reducing inequality in royalty payouts and compared with the current distribution model Pro Rata. Due to rapidly emerging technological developments, there are new opportunities for reevaluating the current royalty distribution model. Blockchain technology is being recognized as having the potential to change the music industry's ecosystem from its foundations. Further integration of blockchain technology with a User-Centric Payment System has been proposed to form an alternative royalty distribution model by providing insight into how blockchain may address these challenges by offering more transparent and almost instant royalty payouts. Finally, this research outlines further research and development on blockchain-based solutions for royalty distribution.