Antakya kent merkezinin mikrotremor yöntemi ile yer etkisinin incelenmesi
Seismic microzonation of Antakya city (Hatay province) using microtremor observations
- Tez No: 179922
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİR ÖVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknik Eğitim Bölümü
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Proje alanı olan Antakya merkez yerleşimi ve yakın mahalleleri, Doğu Anadolu Kırık Bölgesi'nin güney ucunda yer almaktadır. Meydana gelen depremler, özellikle alüvyon yapılı alanlarda yer büyütmesi etkisi göstermektedir. Bu durum da potansiyel bir risk oluşturmaktadır. Yerleşim yerlerinin sismik mikrobölgelemesi zeminlerin depremlerden etkilenme duyarlığının belirlenmesi adına bir risk analizi yapılmasına temel oluşturmaktadır. Bu çalışma kapsamında mikrotremor ölçümlerinin değerlendirilmesi ile bir baskın titreşim periyod dağılım haritası oluşturulmuştur. Mikrotremor ölçüleri 69 noktada yapılmıştır. Baskın titreşim periyodları ve yer büyütmeleri mikrotremorların yatay ve düşey spektral (H/V) oranlanmasından saptanmıştır. Baskın titreşim periyodu değişimlerine dayalı bir mikrobölgeleme haritası oluşturulmuştur.Buna göre Antakya'da alınan mikrotremor değerleri 0.2-0.8 sn arasında değişen 5 ayrı bölgeye ayrılmıştır. Asi nehri boyunca kuzey ve güney kesimlerinde beklenenin aksine düşük periyotlu baskın titreşime sahip bir zemin varlığı projelenmiştir. Buna karşın çalışma alanının doğu ve batı kısımlarında etkin periyot en yüksek değerde olup 0.8 sn değerine kadar ulaşmaktadır. Buna paralel olarak bu bölgedeki zemin büyütme değerleri 2-3 kat olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Central part of Antakya and its near districts which were studied in this project are located at south edge of East Anatolian Fault. Earthquakes show amplification effect in the grounds, particularty in the alluvial soils. This situation gives riset a potential risk. Seismic microzonation of cities provides a basis for site-specific hazard analysis in urban settlements. A distribution map of dominant period was prepared by evaluating microtremor observations in the frame of this project. Microtremor observations were conducted at 69 sites. The dominant periods and amplifications of the ground were determined from the horizontal to vertical (H/V) spectral ratios of microtremors and a microzonation map was produced depending on dominant period variation distributions.According to this the microtremor values, which get very betveen 0,2 and 0.8 sec. Antakya were divided into the 5 different regions. In the contrary to the expectations, a region of dominant vibration with a low period has been determined at the northere and southere parts along the Asi river. On the other hand, the maximum valve of active period (i.e. up to 0,8 sec.) has been recorded in the easter and westerh parts of the region covered. In line will these findigs the amplifications effects in the region were found to be 2-3 times.