Deprem etkisindeki betonarme yapıların onarım ve güçlendirilmesi
Repair and retrofit of reinforced concrete structure under earthquake risk
  1. Tez No: 179923
  2. Yazar: MEHMET YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT BİKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı örnek bir yapı üzerinde yeni deprem yönetmeliğinde yer alan performans esaslı hesap yöntemindeki temel kavramlar irdelenerek, yöntemlerin uygulanmasındaki zorluklar belirlenmeye çalışılmıştır. Seçilen bir binanın, öncelikle mevcut performansı 2007 Deprem Yönetmeliğine göre değerlendirilmiştir. Daha sonra çeşitli güçlendirme alternatifleri için maliyet kıyaslaması yapılmış ve en uygun modelin istenilen performans düzeyinde olup olmadığı kontrol edilmiştir.
Özet (Çeviri)
By this new code, evaluation of the existing buildings, determination of their performances and the difficulties in evaluations are tried to be determined. In these studies, first the existing performance is tried to be determined according to the 2007 earthquake code. After that, some costs for alternatives are compared and the performance level is checked.