İç mimarlık eğitim programlarının karşılaştırmalı analizine yönelik bir çalışma
A study directed to the comparability analysis of the interior architecture educational programs
  1. Tez No: 179946
  2. Yazar: GAYE İLKNUR ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Toplumların gelişimindeki en önemli etkenlerin başında eğitim gelir. Eğitimle gelişen bilgi paylaşımı ve uzmanlaşma kavramı ile birlikte farklı meslek grupları modern hayatta yerini almış ve olgunlaşmıştır. Mimarlık temel alanının bir bölümü olan ve kendi alanında gelişimini sürdüren iç mimarlık mesleği, bu alanlardan biridir. İç mimarlık mesleği ve eğitimi yirminci yüzyıl içinde kurumsallaşmış, düzenli bir eğitim vermeye başlamıştır. Toplumun artan ihtiyaçları ve talepleri doğrultusunda dünyada ve Türkiye'de giderek önem kazanmıştır. Ancak yapılan literatür incelemelerinde Türkiye'de iç mimarlık mesleği ve meslek eğitimiyle ilgili çalışmaların yetersizliğinden yola çıkılarak bu çalışma kapsamında Türkiye'de iç mimarlık eğitimi veren üniversitelerin eğitim programlarının karşılaştırmalı analizi amaçlanmıştır.Beş bölümden oluşan araştırmanın birinci bölümünde giriş, sorunun belirlenmesi ve çalışmanın amacı belirtilmiştir.İkinci bölümde eğitim, Türkiye'de eğitim süreci, mimarlık eğitimi ve tarihsel süreçte gelişimi ile birlikte, mimarlık temel alanına bağlı olarak gelişen iç mimarlık mesleği ve bu yeni uzmanlık alanının tarihsel süreçte gelişimi incelenmiştir. Bu bölümde, araştırma yöntemi belirlenerek Türkiye'de ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde iç mimarlık ve iç mimarlık ve çevre tasarımı eğitimi veren Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK)'e bağlı otuz iki üniversiteden en az on yılını tamamlamış altı kurumsallaşmış üniversite seçilerek araştırma alanı belirlenmiştir.Üçüncü bölümde yapılan çalışmalar sonucu elde edilen bilgilerle, iç mimarlık eğitim programları analiz edilmiştir.Dördüncü bölümde yapılan analizler sonucu elde edilen verilerle araştırma kapsamına alınan iç mimarlık bölümleri değerlendirilmiştir.Beşinci bölümde ise elde edilen sonuçlarla birlikte, ileride yapılacak olan iç mimarlık eğitim programı çalışmalarına yardımcı olacak görüşlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Education has an important role on the development of societies. With the improvement of sharing ideas and specialization concept, different career groups took part in the modern life and matured. Interior architecture career and education institutionalized in the twentieth century and began to give regular education. It gained importance due to the societies? increasing needs and demands in the world and in Turkey. During the literature survey, it was seen that Turkey has insufficient studies on the subject of matter. So, in this study it was aimed to do a comparability analysis on the education programs of the universities having interior architecture education in Turkey.This study comprised of five parts. In the first part, introduction, the definition of the problem and aim of the study is given. In the second part, the education process in Turkey, architecture education and its historical development, the interior architecture career which departed from the basic architecture area by connection to the specialization concept and the development of this new specialization area in the historical process is investigated.The information attained throughout the study was evaluated and the interior architecture education programs were analyzed in the third part. The interior architecture departments in the scope of this study were evaluated according to the data collected during the analysis in the fourth part.In the fifth part, according to the results obtained, helpful points of view were given for the future interior architecture education program studies.