Günümüz Türkiye'sinde iç mimarlı eğitim programlarının ABD ve Avrupa'daki eğitim programları ile karşılaştırmalı analizi ve bir program önerisi
The interior architecture training programs of today in Turkey with comparative analysis of the US and European training programs and a proposal
  1. Tez No: 386133
  2. Yazar: MİNE ÖZOĞUZ ARBAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HATİCE ŞEBNEM UZUNARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İç Mimari ve Dekorasyon, Education and Training, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Yaşamakta olduğumuz dünya düzeni, teknolojinin gelişimine bağlı olarak önceye kıyasla daha hızlı bir şekilde değişim göstermektedir. Özellikle, bilişim teknolojilerindeki gelişmeler küreselleşmeyi kolaylaştırmış ve bilgi akışı sınır tanımaz bir boyuta evrilmiştir. Bu değişen dünya düzenine uyum sağlamak için özellikle üniversitelerdeki eğitim programlarının sürekli gelişebilen bir altyapıya sahip olmasının gerekliliği kaçınılmaz bir gerçektir. İç mimarlık ve tasarım eğitimi programlarının teknoloji ve bilimdeki gelişmelere paralel ve gerektiğinde yönlendirici konumda bir programın hazırlanıp uygulanması önem kazanmıştır. Gelecek nesillerin yaşam alanlarının tasarlanabilmesi ancak bu fikirlerin üretilebildiği bir platform oluşturularak mümkün olacaktır. İç mimarlık mesleği, mekan kullanıcılarının sağlığını, güvenliğini ve konforunu sağlamayı ve korumayı öncelikli olarak düşünen bir meslek olarak tanımlanabilir. Bu gereklilikleri sağlamada, teknolojik, bilimsel ve estetik gelişmelerin iç mimarlık mesleğine katkısını ve etkisini yakından takip etmek ve ayak uydurmak bir zorunluluk olarak görülmektedir. Ancak Türkiye'de halen uygulanmakta olan iç mimarlık eğitim programlarının 21. Yüzyılın gelişmelerini yakalamakta yetersiz kaldığı yönlererinin olduğu söylenebilir. Dört bölümden oluşan tezin“Giriş”bölümünde, çalışmanın amacı, kapsamı ve araştırma yöntemi belirtilmektedir. Birinci bölümde, iç mimarlık mesleğinin tanımı ve tarihi gelişim süreci ile günümüz Türkiye'sindeki konumu incelenmiştir. İkinci bölümde, Amerika Birleşik Devletleri'de ve Avrupa'daki iç mimarlık eğitim süreçleri ve tarihi gelişimi incelenmiş, günümüzdeki eğitim programı kriterleri analiz edilmiştir. Ek olarak bu bölümde, hem ABD'deki hem de Avrupa'daki iç mimarlık eğitimi için ön görülen akreditasyon çalışmaları ile örnek programlar incelenerek analiz edilmiştir. Bununla bilrilikte, Türkiye'de iç mimarlık eğitiminin tarihi gelişimi ele alınmış; Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK)'e bağlı Türkiye Cumhuriye'ti sınırları içerisinde eğitim veren üniversiteler arasında araştırma kapsamındaki iç mimarlık, iç mimarlık ve çevre tasarımı eğitimi veren kurumların programları incelenmiş ve programların karşılaştırmalı analizi yapılmıştır. Üçüncü bölümde, bir iç mimarlık eğitim programının geliştirilebilmesi için izlenmesi gereken metodlar araştırılmıştır. Sonuç bölümünde ise elde edilen veriler doğrultusunda iç mimarlık eğitimi programlarının oluşturulmasında yardımcı olacak görüş ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The world we live in, due to the technological developments, changes rapidly more than before. It is an unavoidable fact that, in order to adapt to the changing world, the programs at universities have to have an infrastructure that can develop continuous training. It is important to create an interior architecture and design training programs that has a router effect with parallel to the changes on technology and science. The design of the living spaces for the future generations, will only be possible by creating platforms that can generate these ideas. Nowadays, interior architecture has become a profession that has priority to ensure health, protection and comfort of the space users. But it is observed that the interior training programs ,which are implemented in Turkey, have superficial solutions to capture the developments of the 21st century. The introduction of the thesis that consists of four chapters, is stated the scope, the purpose of the study and the research methodology that was used for the thesis. In the first chapter, along with the profession and the development of interior architecture, the definition of the profession, historical development and position of the profession nowadays in Turkey were examined. In the second chapter, the process of interior architecture education programs in USA and in Europe were examined. History and criteria of interior architecture educational programs were analyzed. In this part, the accreditation studies for interior architecture training programs for USA and Europe were examined and analyzed. In addition to this, the history of interior architecture education in Turkey were examined. Interior architecture education programs, which are within the boundaries of Turkish Republic and subordinated Council of Higher Education, were examined and comparative analysis done between the selected programs. In the third chapter, the methods to be followed in order to develop an interior architecture program were investigated. In the conclusion, comments and suggestions were given to support to create an interior architecture education program according to the obtained data.