UHF RFID etiketler için SRAM tabanlı donanımsal rastgele sayı üreteci tasarımı
Design of SRAM based hardware random number generator for UHF RFID tag applications
  1. Tez No: 179948
  2. Yazar: İHSAN SOLAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Radyo frekans tanımlama (RFID) sistemleri radyo frekanslarını kullanarak durağan yada hareket halinde bulunan canlılar ve nesneleri tekil veya çoğul halde tanımlamakta kullanılmaktadır. RFID sistemlerinin uygulama alanlarına örnek olarak: ürün dağıtım zinciri uygulamaları, üretim, envanter muhasebesi ve kontrolü, hastane, hasta tanımlama, tedavi ve tıbbi kayıtların kontrolü, kütüphane, müze, sanat galerisinde ürün tanımlama, kontrol ve güvenlik uygulamaları, gıda ve ilaç sanayinde özellikleri son kullanım tarihlerinin izlenmesi ve sahte ilaçların takibinde, ilaç tanımlamada, hayvanların kimlik ve aşı bilgilerinin izlenmesi ve pasaport uygulamaları verilebilir.RFID sistemlerde birden çok etiket okuma alanı içerisine girdiğinde aynı anda cevap verdiklerinden bunların ayrıştırılıp okunabilmesi için çarpışma önleyici algoritmaların kullanılması gerekir. Bunun için bir çok algoritma geliştirilmiştir. Bu çalışmada EPC C1 G2 RFID standardında belirtilen çarpışma önleyici algoritma için kullanılması gereken bir rastlantısal sayı üreteci tasarlanmıştır. Bu tasarımın standardın getirdiği kriterlere uygun olup olmadığı araştırılmıştır.Her bir etikette bulunacak olan bu rastlantısal sayı üreteci diğer etiketlerden bağımsız olarak değişik sayılar üretecek ve bir sayıcı tarafından kullanılacak bu sayılar, etiketin diğer etiketlerden değişik zaman aralıklarında cevap vermesini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Radio frequency identification, or RFID, is a generic term for technologies that use radio waves to automatically identify people or objects. The most common applications are payment systems, access control and asset tracking. Increasingly, retail and pharma companies are looking to use RFID to track goods within their supply chain, to work in process and for other applications.Tag collision occurs when more than one tag reflects back a signal at the same time, confusing the reader. Different designs have used different systems for having the tags respond to the reader one at a time. These involve using algorithms to“singulate”the tags. Since each tag can be read in milliseconds, it appears that all the tags are being read simultaneously. For that reason, many algorithms have been developed. In this study, a hardware random number generator is designed to use in EPC C1G2 RFID standard based tags applications. It is researched that this design is suitable for standard or not.