Fiber optik ortamda OFDM tabanlı kromatik dispersiyon kompanzasyonu
OFDM based chromatic dispersion compensation in fiber optic media
  1. Tez No: 179949
  2. Yazar: AYHAN YAZGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ERDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Optik iletişim sistemleri, fiber optik kabloların haberleşmede kullanılmaya başlanmasından beri optoelektronik malzemeler ve kablo üretim teknolojilerindeki yenilikler sayesinde büyük gelişmeler göstermektedir. Dünya üzerindeki haberleşmenin bel kemiğini oluşturan bu yeni teknolojinin kullanılmakta olan diğer kablosuz haberleşme sistemleriyle de uyumlu olması bu alanda çalışan mühendislerin ve araştırmacıların yeni fikirler üretmesini sağlamaktadır.Kablo üretim ve optoelektronik malzemelerdeki teknolojik gelişmelerin yanı sıra sinyal işleme ve modülasyon tekniklerinin de gelişmesiyle son yıllarda fiber optik haberleşme alanında yapılan çalışmalar hız kazanmıştır. Bunun sonucu olarak günümüzde kullanılan RZ, NRZ gibi OOK modülasyonlu sinyallere alternatif olarak, yeni haberleşme teknikleri fiber optik sistemlere uygulanmakta ve böylece sistem başarımı artmaktadır.Bu çalışmada kablosuz ağ standartlarında (802.11a/g, WiFi, HiperLAN2, 802.16 WIMAX ) son zamanlarda sıklıkla tercih edilen OFDM tekniği kullanılarak kromatik dispersiyon kompanzasyonu gerçekleştirilmiştir. Ayrıca bu çalışmada, yüksek veri hızındaki uzak mesafeli iletişim sistemlerinde OFDM tabanlı fiber optik haberleşme kullanılabileceği bir bilgisayar benzetimi ile sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Optical communication systems have showed great developments thanks to optoelectronic materials and the innovations in cable production technologies since fiber optic cables were started to be used in communication. The compatibility of this new technology which is the backbone of the communication systems in the world with the other wireless communication systems enables engineers and researchers working in this field to produce new ideas.In addition to technological developments on the cable production and optoelectronic materials, in recent years the studies on the field of fiber optic communication system has accelerated by developing the signal processing and modulation technics. As a result of this, alternative to OOK modulated signals such as RZ, NRZ which are used at present time, new communication technics are applied to fiber optic systems and system performance increases.In this work chromatic dispersion compansation has been accomplished by using the OFDM technic which is generally preferred for wireless network standarts (802.11a/g, WiFi, HiperLAN2, 802.16 WIMAX ). In this work it is also presented with a Monte Carlo computer simulation that OFDM based fiber optic communication can be used at high data rate on long haul transmission systems.