Çankırı kahverengi mermerinin kesilebilirlik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of cuttabilitiy properties of Çankırı brown marble
  1. Tez No: 179962
  2. Yazar: ONUR ÖZBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KUBİLAY ASLANTAŞ, YRD. DOÇ. DR. AHMET ÇETKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknik Eğitim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, Çankırı kahverengi mermerinin kesilebilirlik özellikleri ve elmas dairesel testerenin kesme performansı incelenmiştir. Testerenin kesme hızı, kesme derinliği, çevresel hızı değiştirilerek kesme deneyleri yapılmıştır.Ek olarak, testereye etkiyen kesme kuvvetlerinin testerenin yanal deplasmanına etkileri incelenmiştir. Bu çalışmada üç farklı çevresel hız (30-35-40)m/sn, üç farklı kesme derinliği (20-35-50)mm, üç farklı kesme hızı (0,3-0,4-0,5)m/dak kullanılmıştır. Tüm deneylerde yüksek ölçme hassasiyetindeki özel tasarlanmış mermer kesme makinesi kullanılmıştır.Sonuç olarak; kesme hızının ve çevresel hızın artırılması ile güç tüketiminin arttığı görülmüştür. Ayrıca yanal deplasmanı en çok etkileyen kesme parametrenin kesme derinliği olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study the cutting performance of circular diamond saw blade was investigated in the processing of a natural stone (Çankırı Red). A series of cutting tests were carried out by considering depth of cut, cutting speed, peripheral speed of the slaw blade.Additionally, the effect of the cutting parameters an lateral displacement of the slaw blade was examined. In the study, three different cutting speeds (0.3, 0.4, 0.6) peripheral speeds (30, 40, 50) and depth of cuts (20, 40, 60) were used. All tests were conducted a fully instrumented high precision block-cutter specially designed for marble cutting researches.Results obtained from the study show that an increase in cut speed and peripheral speed results in increase the power consumption. Besides of lateral displacement showed esspcially most effect cutting parameter cutting depth