Emirdağları (Afyonkarahisar) güney yarısı florası
The flora of southern part of Emirdağ Mountains
  1. Tez No: 179963
  2. Yazar: TANER KOCABIÇAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET SERTESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Emirdağları güney yarısı florası 2006 ? 2007 yılları arasında araştırıldı. Araştırma alanından 680 bitki örneği toplandı. Bu çalışmanın sonunda araştırma alanında 87 familyaya ait 296 cins ve 530 tür ve türaltı takson tespit edildi. Bu taksonların 78'i Türkiye için endemik olup endemizm oranı % 14.7'dir. Türlerin fitocoğrafik bölgelere göre dağılımı şöyledir: İran ? Turan elementleri % 14.8, Akdeniz elementleri % 8.4, Avrupa ? Sibirya elementleri % 7.9 ve fitocoğrafik olarak bilinmeyenler ise % 68.9'dur.
Özet (Çeviri)
The flora of Southern part of Emirdağ Mountains was investigated between 2006 and 2007. In the vegetation periods, a total of 680 plant specimens were collected. At the end of the study 530 taxa at species and subspecies ranks belonging to 296 genera and 87 families had been determined. Seventy ? eight taxa are endemic, and the ratio is 14.7 %. The phytogeographical spectrum of the species are as follows: Irano ? Turanian elements 91 ( 14.8 % ), Mediterranean elements 45 ( 8.4 % ), Euro ? Siberian elements 42 ( 7.9 % ) and phytogeographically unknown 68.9 %.