Singüler tedirgemeli iki-nokta sınır değer problemlerinin başlangıç değer yaklaşımı tabanlı çok nokta sınır değer çözümünün bilgisayarda yaptırılması
Multipoint boundary value solution of singularly perturbed two-point boundary value problems based on initial-value approach
- Tez No: 180057
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURETTİN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Matematik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Mathematics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Tedirgeme teorisi, diferensiyel denklemlerin çözümlerinin genel davranışınınsistematik analizi için oluşturulan metotlar bütünüdür. Singüler tedirgemeliikinci mertebeden iki-nokta sınır değer problemleri pratikte çok geniş birkullanım alanına sahiptir. Uygulamalı matematiğin diğer dallarında, akışkanlarmekaniğinde ve yörünge sistemlerinde çok sık kullanılmaktadır. Dolayısıylaproblemlerin çözümü için elde edilen sayısal sonuçlar bir kez daha önemkazanmaktadır. Bu çalışmada başlangıç değer yaklaşımı ile çok nokta sınırdeğer probleminin çözümü için bir algoritma verilmiş, bu algoritmanınbilgisayarda uygulanması için MATLAB kullanılmıştır. MATLAB yardımıylaelde edilen sonuçların, gerçek çözümler ve elde edilen diğer çözümlerlekarşılaştırıldığında oldukça iyi sonuçların elde edildiği görülmüştür.Anahtar Kelimeler : Singüler tedirgeme, iki nokta sınır değer problemi, atışmetodu, sonlu fark metodu, başlangıç değer yaklaşımı
Özet (Çeviri)
Perturbation theory is total of methods for systematic analysis of generalbehaviours of the differential equation solutions. Singular perturbed secondorder two-point boundary value problems are applied in a wide area. Thatproblems are most used in applied mathematics, fluid mechanics and orbitsystems. Consequently, numerical results obtained after the solution ofproblems are especially considerable. In this thesis, an algorithm was given forsolving multipoint boundary value problems with initial value approach andMATLAB was used for the application of this algorithm on computer. It wasobvious that results are quite well when it was compared with the real and theother solutions.Key Words : Singular perturbation, two-point boundary valueproblem, shooting method, finite difference method,initial-value approach