Türkiye'de eğitimli insanların bilişim suçlarına yaklaşımı
Approaches of the educated people to the crimes of informatic in Turkey
- Tez No: 180058
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURETTİN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Hukuk, Science and Technology, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bilgisayar ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler, eğitimden ticarete,devlet sektöründen özel sektöre, eğlenceden alışverişe kadar birçokalanda yerleşik anlayışı değiştirmiş ve yeni bir yaşam tarzı getirmiştir.Bu olumlu gelişmelere paralel olarak suç kavramı da gelişmiş ve bilişimsuçları da diğer suçların arasında yerini almıştır. Bilişim suçları ciddisuçlardır ve dünya için büyük bir tehlike arz etmektedir. nternetsayesinde eylemler dünyanın herhangi bir yerindegerçekleştirilebildiğinden çok çabuk bu denli yaygın olmayıbaşarmışlardır. Bu nedenle bilişim suçları ve onlarla mücadele hakkındabilimsel çalışmaların yapılması gerekmektedir. Yapılan bu çalışma ilebilişim suçları çeşitli yönleri ile incelenmiş ve bilişim suçlarınınkapsamı, tanımlaması ve sınıflandırılması açıklanarak, hukuki boyutu,polisiye uygulamaları üzerinde durulmuştur. Türkiye'de bilgisayar venternet ile profesyonel olarak daha çok öğretim elemanları veüniversite öğrencilerinin ilgilendiği düşünülerek öğretim elemanları veüniversite öğrencilerine bir anket uygulanmıştır.Bu anket bilişim ile ilgili olduğundan e-posta ile adresi duyurularak birweb sitesi vasıtasıyla uygulanmıştır. Böylece eğitimli insanların bilişimsuçu ve bilişim suçları ile mücadele hakkındaki görüşlerideğerlendirilmeye çalışılmıştır.Anahtar Kelimeler :Bilişim suçu, bilgisayar suçu, dijital delillendirme,siber terör, internet suçları
Özet (Çeviri)
The developments in informatics and communication technologieshave brought in a new style of life and also changed the commonbeliefs in various fields such as from education to trade, from statesector to private sector, from entertainment to shopping. Parallel tothese positive developments, the concept of crime has developed andthe crime of informatics has taken its place among the other types ofcrimes. Informatic crimes are serious crimes and they pose a greatworld-wide threat. Thanks to the internet, these crimes may be realizedin any part of the world and that is why it has spread so muchthroughout the world. For this reason, research about informatic crimesand about the measures to be taken against them should be made. Withthis study, informatic crimes have been analysed from differentaspects.The scope, definition and classification of these crimes havebeen discussed and its legal dimension as well as its detectionabilityhave been focused on. Taking into consideration the fact that theinternet users in Turkey are mostly educated people, university staffand university students, a survey has been made among them.Since this survey is concerned with informatics, it has been made bymeans of a web site and announced through e-mail. With this, theopinions of educated people on the crime of informatics and thestruggle against these crimes were tried to be evaluated.Key Words :Information technologies crimes, computer crimes,digital proofing, cyber terror, internet crimes