Türkiye derece gün bölgelerinde ısıtma gerektiren dönem için alçak katlı konut binalarında uygun cam tiplerinin saptanmasına yönelik bir yöntem
Energy rating system regarding Turkish climatic conditions to determine aproppriate glass types for low rise residential buildings
- Tez No: 180086
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL UTKUTUĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Yapılan çalışmada Türkiye'de derece gün bölgelerine göre, alçak katlıkonut binalarında, ısıtma gerektiren dönemde uygun cam tiplerininseçilmesi ve pencere derecelendirme (rating) sisteminin geliştirilmesinebaz oluşturulması hedeflenmektedir. Bu amaçla pencerelerin enerjiperformanslarının etüdüne yönelik hesaplama yöntemleri, ilgilistandardlar, derecelendirme sistemleri incelenmiştir.Analizler sonucunda performans göstergeleri saptanmış, buna bağlıolarak incelenecek cam tipleri belirlenmiştir. Modelin çerçevesi çizilmiş,sınırlar, kabuller detaylandırılmıştır. Çalışmada seçilen referans binada,cam tiplerinin ısıtma gerektiren dönem için enerji tüketimini etkileyenfaktörler saptanmış, net enerji dengesi denklemi oluşturulmuş, 4 derecegün bölgesi için Qnet değerlerini etkileyen A ve B katsayıları eldeedilmiştir.Referans binada farklı cam tiplerinin performansları hazırlanan excelformulasyonu yardımı ile hesaplanmıştır. Sonuçlardan elde edilengrafikler değerlendirilerek her derece gün bölgesinde ısıtma gerektirendönem için uygun cam tipleri önerilmiştir.Bilim Kodu : 804.1.144Anahtar Kelimeler : Pencere, cam, konut binaları, enerjiperformansı, enerji derecelendirme sistemi,ısıtma gerektiren dönemSayfa Adedi : 149Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Gönül UTKUTUĞ
Özet (Çeviri)
The aim of the study is choosing appropriate glass types for theheating period and structuring a glass rating system according toTurkish degree day regions for low rise residential buildings. Therefore,calculation methods due to energy performances, related standardsand rating systems for windows are all reviewed.Performance indicators are determined and the window types arechosen for further research. The framework, boundary conditions andassumptions of the model are elaborated. The factors that effect energyconsumption of varying glass types are determined for the heatingperiod, net energy balance formula is structured and finally A and Bcoefficients of Qnet values for 4 degree day regions are obtained forreferance building.Performances of varying glass types are calculated with the help ofExcel formulations that are prepared for the example model. Thegraphics are assessed and appropriate glass types are proposed foreach degree day region for the heating period.Science Code : 804.1.144Key Words : Windows, glazing, residential buildings,energy performance, energy rating system,heating periodPage Number : 149Adviser : Prof. Dr. Gönül UTKUTUĞ