Atmosferik geçirgenliğin gece görüş sistemlerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of atmospheric transmission on night vision systems
  1. Tez No: 180088
  2. Yazar: ÇETİN ALP AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜZEYYEN SARITAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Elektromanyetik spektrum bandında insan gözünün gördüğü bölgegörünür bölge olarak adlandırılır. Kızılötesi (Infrared-IR) bölgeelektromanyetik spektrum bandı içerisinde, insan gözününalgılayabileceği görünür kırmızının hemen ötesinde bulunan birbölgedir. Sıcaklığı mutlak sıfırın (O Kelvin, -273 ° üzerindeki tümC)cisimler kızılötesi enerji yayar. Cisimlerin kızılötesinde yaydığı enerjiyialgılamayı sağlayan sisteler ?Kızılötesi Termal Görüntüleme Sistemleri?olarak adlandırılmıştır. Bu sistemler sayesinde havanın karanlık olduğuzamanlarda dahi termal olarak görüntü alınabilmektedir.Genelleştirilmiş bir termal görüntüleme sistemi 6 alt sistemden oluşur.Bunlar kaynak, arka plan, atmosferik ortam, optik aksamlar, dedektör vesinyal işlemedir. Termal sistemlerin performansını bu 6 sistem belirler.Bu çalışmada, atmosferik ortamda bulunan gazların termal sisteminperformansına etkisi incelenmiştir. Atmosferde bulunan gazlarınmekanizmaları incelendiğinde geçirgenliğin en fazla olduğu bölgenin 8-12 µm dalga boyu aralığı olduğu ve geçirgenliği en çok etkileyen gazınise su buharı olduğu görülmüştür. Bu nedenle, su buharının 8-12 µmbandında geçirgenliğe etkisi incelenmiştir. Buradaki çalışmalar KaraKuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan AN/TAS-4A Gece GörüşCihazı ile ilk olarak Elektro-Optik Sistemler Bakım MerkeziMüdürlüğü'nde daha sonra da Aselsan A.Ş.'nde yapılmıştır. Buçalışmada, ortamın sıcaklığı ve nemi değiştirilerek termal sistemdekiyükselteç ve dedektör çıkış voltajı ölçülmüştür. Yapılan çalışmalarsonucunda 20 derece sıcaklıkta, bağıl nem %60 arttıkça atmosferikgeçirgenliğin % 13,26 azaldığı görülmüştür. Sonuçlar literatürleuyumludur.Bilim Kodu : 905.1.035Anahtar Kelimeler : Atmosferik geçirgenlik, termal kamera, dedektörSayfa Adedi : 90Tez Yöneticisi : Prof.Dr.Müzeyyen SARITAŞ
Özet (Çeviri)
The electromagnetic spectrum band which can be seen by humanbeings is classified as visible region. Infrared (IR) region is a regioninside the electromagnetic spectrum band, far away from the visiblered. All substances which have temperature above absolute zero (OKelvin, -273 ° emit radiation. Systems which sense the radiation atC)infrared region are called ?Infrared Thermal Vision Systems?. By thehelp of these systems thermal visions can be detected even at darkatmosphere. A generalized infrared system has 6 sub systems. Thesesub systems are; source, background, atmospheric region, opticaldevices, detector and signal processing. This 6 sub systems determinethe performance of thermal systems. In this study, effects of theatmospheric gases to thermal vision systems are investigated. Whenthe gas mechanisms are investigated, it is seen that the highesttransmission is at 8-12 µm wave length region and the most effectivegas which decreases the transmission is water vapor. For this reason,effect of water vapor at 8-12 µm band is investigated. Experimentalstudies were done using AN/TAS-4A Night Vision Device which is in theinventory of the Land Forces Command at Electro-Optical SystemsMaintenance Center and then at Aselsan Company. In this study, theoutput voltage of the detector in the thermal vision system weremeasured to investigate the effect of temperature and humidityvariation of atmospheric transmission. It was observed that when thetemperature and humidity of the environment increased, thetransmission was decreased. The results were found in agreement withliterature.Science Code : 905.1.035Key Words : Atmospheric transmission, thermal cameras,detectorPage Number : 90Adviser : Prof.Dr.Müzeyyen SARITAŞ