Determination of the most suitable wavelength intervals for optical data transmission through the atmosphere
Atmosferden optik veri iletişimi için en uygun dalga boyu aralıklarının belirlenmesi
  1. Tez No: 181094
  2. Yazar: YÜCEL CENGİZ ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKİF ESENDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Kablosuz Optik İletişim sistemleri, lazer kullandıklarından dolayı, radyo frekansiletişim sistemlerine göre daha yüksek bant genişliği, dolayısiyle daha yüksek veriiletişim hızları öngörmektedir. Sistem performansı atmosfer koşulları ilesınırlanmakta ve dalga boyuyla değişkenlik göstermektedir.Bu çalışmanın konusu, temiz (sis, yağmur, kar vs. içermeyen), deniz yüzeyiatmosferinde, 10 m yükseklikte yüzeye paralel bir menzil için, atmosferikgeçirgenliğin, sıcaklık, bağıl nem, rüzgar hızı ve atmosferik basınç değişimlerindenmümkün olduğunca az etkilenen, ve atmosferik geçirgenliğin mümkün olduğuncayüksek olduğu dalga boyu aralığı/aralıklarının belirlenmesidir. Çalışmada menzil 15km olarak alınmıştır.Coğrafi konum olarak Alanya belirlenmiştir ve bu bölge için, atmosferik içerikbilgisi ve meteorolojik parametreler toplanmıştır. Daha sonra, periyodik olarakviölçümü yapılan meteorolojik parametrelerin, atmosferik geçirgenlik üzerinde ne gibideğişimlere sebep olduğunun hesaplamaları yapılmıştır (yaz ve kış mevsimleri için).Son olarak da, her bir meteorolojik parametrenin atmosferik geçirgenlik üzerindekihesaplanan etkileri bir araya getirilerek, bulunmak istenen dalga boyu aralığısaptanmıştır. Sonuç olarak, dalga boyu aralığı yaklaşık 3.99 - 4.02 µm olarakbelirlenmiştir.Buna ilaveten, atmosferik geçirgenliğin, sıcaklık, atmosferik basınç, bağıl nem verüzgar hızındaki değişimlerin etkisine bağımlılığı, hem kış hem de yaz mevsimi içinsaptanmıştır. Atmosferik geçirgenlik, sıcaklık, bağıl nem ve rüzgar hızı ile tersorantılıdır. Basıncın etkisinin, diğer parametrelere oranlara nispeten çok daha azolduğu görülmüştür.Anahtar kelimeler : Atmosferik Geçirgenlik, Kablosuz Optik İletişim,Dalgaboyu Seçimivii
Özet (Çeviri)
Optical Wireless Communication systems use lasers offering larger bandwidth,which facilitates higher data rates, comparing with radio communication systems.However, its performance is limited by atmospheric conditions, and is a function ofwavelength.The objective of this study is the determination of the wavelength interval(s) atwhich the atmospheric transmittance is relatively high and has relatively lowdependence on variations in temperature, relative humidity, wind speed andatmospheric pressure under the conditions such as path altitude of 10 meters, pathgeometry of horizontal to the Earth?s surface and clean (includes no fog, rain orsnow etc.) over sea surface atmosphere. The path length is taken to be 15 km.Alanya was assignated as geographical region and the required information aboutthe atmospheric constituents and meteorological parameters was collected. Then, thevariations in atmospheric transmittance due to the periodically measuredivmeteorological parameters were calculated (for summer and winter seasons).Finally, individually calculated effects of these parameters on atmospherictransmittance are assembled in order to determine the desired wavelengthinterval(s). As a result, the most suitable wavelength interval was determined to beabout between 3.99 µm and 4.02 µm.In addition, dependencies of atmospheric pressure, temperature, relative humidity,and wind speed on atmospheric transmittance have been established for both winterand summer seasons. Atmospheric transmittance is found to be inverselyproportional to temperature, relative humidity and wind speed. The effect ofpressure is relatively small comparing with other parameters.Keywords : Atmospheric Transmittance, Transmission, Optical WirelessCommunication, Wavelength Selectionv