Türkiye'de ulaşım göstergelerinin iller bazında çok değişkenli analiz teknikleri yardımı ile karşılaştırılması
Comparison of cities' transportation indicators in Turkey with multivariate data analysis
- Tez No: 180097
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN SÖZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kazalar, Ulaşım, Accidents, Transportation
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Ülkemizin değişik coğrafi bölgelerinde yer alan illerin, dengeli birbiçimde gelişmesinin sağlanabilmesi, ülke genelinde etkili bir kalkınmapolitikasının yürütülmesi ile mümkün olabilecektir. Ülke düzeyindesağlıklı bir ulaştırma politikası oluşturulabilmesi için, iller ve bölgelerinölçülebilir ve birbirleriyle karşılaştırılabilir ulaşım altyapı durumlarınınbilinmesi büyük önem arz etmektedir. Ulaştırma sektöründe, altsistemlerin birbirini tamamlayıcı bir yapı içinde gelişebilmesi için,ülkemizdeki plansız, birbirinden bağımsız, kısa vadeli çözümler yerine,mevcut ulaştırma altyapı durumu tespit edilerek yatırımlarınyönlendirilmesi ve ulaşım imkânlarının ülke geneline dengeli dağılımısağlanmalıdır. Bu çalışmanın ana amacı, Türkiye'nin mevcut idari yapısıesasına göre, 81 ile ait, gelişmişliği yansıtan seçilmiş sosyal veekonomik göstergeler ile ulaştırma yapılarını yansıtan göstergelerkullanılarak, illerin, ulaştırma yapılarının birbirleriyle ilişkilerini ortayakoymak, benzer il gruplarını belirlemek, farklılaşan illeri tespit etmek,ulaşım gelişmişliği açısından illerin sıralamasını yapmak yoluyla,Türkiye'nin ulaşım yapısını ortaya koymaktır.Bilim Kodu : 708Anahtar Kelimeler : Çok değişkenli istatistik, gelişme, il, ulaştırmaSayfa Adedi : 238Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Adnan SÖZEN
Özet (Çeviri)
Balanced development providing that cities those located in thedifferent geographic sections of our country is able to possible withmake use of effective development policy all around the country.Provinces and regions must be measurable and comparable oneanother that is important to know about transportation infrastructurecircumstances for built a healthy transportation policy at the countrylevel. Present capacity must be fixing, depends on fixed capacity newinvestments must arrange and provide balanced transportationpotentiality all around the country instead of unplaned, independentfrom eachother, short timed solutios for the complementary subsystemdevelopment at the transportation estabilishment. Aim of this study is,detection of relation?s transportation infrastructure with one another, tofind smilar provinces group, to show become-dissimilar cities, to orderprovinces by development situation, exposure transportationinfrastructure of Turkey by using chosen social and economicalindicators and transportation situations which belong to 81 provincesaccording to present managerial essential situation of Turkey.Science Code : 708Key Words : Multivariate statistics, development, city, transportationPage Number : 238Adviser : Associate-professor Adnan SÖZEN