Yoğunluk fonksiyon teorisi ile bazı bileşiklerin elektronik yapılarının ve titreşim özelliklerinin teorik olarak incelenmesi
Density functional theory study of the electronic structure and vibrational properties of some compounds
  1. Tez No: 180096
  2. Yazar: FETHİ SOYALP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKAY UĞUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Yoğunluk Fonksiyonu Teorisi ve ab-initio pseudo potansiyel metodu ile NiSi2 veFeSi2 Yerel Yoğunluk Yaklaşımı (YYY), CoSi2 için Genelleştirilmiş EğimYaklaşımı (GEY) kullanılarak kalsiyum florat yapısındaki MSi2(M=Co, Ni veFe) bileşiklerinin yapısal, elektronik ve titreşimsel özellikleri araştırıldı. Bu üçbileşik için hesaplanan örgü sabiti ve hacim modülü değerleri mevcut deneyselve diğer teorik sonuçlarla karşılaştırıldı. Hesaplanan örgü sabitleri ve bantyapısı kullanılarak Yoğunluk Fonksiyonu Pertürbasyon Teorisi üzerine kurululineer tepki yaklaşımında fonon frekansları hesaplandı. CoSi2 için hesaplananfonon frekansları mevcut deneysel değerlerle çok iyi uyum gösterdi. Γ, X ve L'deki bazı fonon modlarında CoSi2 ve NiSi2 için atomik yerdeğiştirmedesenlerinin detaylı bir tartışması yapıldıAnahtar Kelimeler :CoSi2, NiSi2, FeSi2 , Yoğunluk fonksiyon teorisi, Elektronikyapı, Fononlar
Özet (Çeviri)
We have investigated the structural, electronic and vibrational properties ofMSi2(M=Co, Ni and Fe) in the calcium fluorite structure by using a GeneralGradient Approximation (GGA) for CoSi2, a Local Density Approximation(LDA) for NiSi2 and FeSi2 of the density functional theory and ab-initio pseudopotentials. The calculated lattice constants and bulk modulus of these threecompounds are in good agreement with the available experimental and othertheoretical results. The calculated lattice constants and electronic bandstructures have been used in the application of a linear response approachbased on density functional perturbation theory for phonon studies. Thecalculated phonon spectra of CoSi2 are in good agreement with availableexperimental data. A detailed discussion of atomic displacement pattern ofCoSi2 and NiSi2 are provided corresponding to the some phonon modes at the Γ,X and LKey Words : CoSi2, NiSi2, FeSi2, Density-functional theory, Electronicstructure, Phonons