2003-2004 yıllarında Diyarbakır ilinde meydana gelen yaralanmalı yaya kazalarının incelenmesi
Investigation of injured-pedestrian accidents occuring in Diyarbakır province during 2003-2004
  1. Tez No: 180101
  2. Yazar: DİLEK HOŞKAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EBRU ARIKAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Trafik, Accidents, Traffic
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
iv2003-2004 YILLARINDADİYARBAKIR İLİNDE MEYDANA GELENYARALANMALI YAYA KAZALARININ İNCELENMESİ(Yüksek Lisans Tezi)Dilek HOŞKALGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜHaziran 2006ÖZETGelişmekte olan dünyada nüfusun hızla artması, teknolojik gelişim vekentleşme, etkisini karayolu üzerinde de göstermektedir. Ulaşımdaki ilerlemelertrafik kazalarının artmasına neden olmaktadır. Günümüzde trafik ortamındainsana araçtan daha fazla önem verilmeli ve insan öncelikli bir anlayışıngerekliliği kabul edilmelidir. Trafik kazaları tüm dünyada olduğu gibiTürkiye'de de önemli bir sorundur. Trafik kazalarında sürücüler, yolcular veyayalar zarar görmektedir. Bu çalışma Diyarbakır İli şehir merkezindemeydana gelen yaralanmalı yaya kazalarını kapsamaktadır. Çalışmada ildemeydana gelen yaralanmalı yaya kazaları trafik zabıtası tarafından doldurulankaza tespit tutanaklarındaki veriler baz alınarak incelenmiş, yayaların vesürücülerin kusur durumunun tespit edilmesi amaçlanmıştır. Kaza tespittutanaklarından elde edilen veriler Microsoft Excel programındadeğerlendirilerek, grafikler ve çizelgeler hazırlanmıştır. Diyarbakır ilinde 2003-2004 yıllarında 3 593 kaza meydana gelmiştir. Bu kazalarda; 14 kişi hayatınıkaybetmiş, 1 125 kişi yaralanmıştır. 2004 yılında 2003 yılına göre kazalarda%49'luk bir artış görülmüştür. Çalışmada trafik kaza tespit tutanaklarında yeralan; kazanın yeri ve zamanı, hava ve gün durumu, yol ve çevre özellikleri,kazaya karışan araçlar, sürücü ve yaya parametreleri dikkate alınarak, 2003-v2004 yıllarında Diyarbakır İli şehir merkezinde meydana gelen 339 yaralanmalıyaya kazası incelenmiştir. Çalışmanın, yaralanmalı yaya kazalarının meydanagelmesindeki temel nedenlerin ortaya konulmasında ve gerekli önlemlerinalınmasında fayda sağlayacağı düşünülmektedir.Bilim Kodu : 710-10Anahtar Kelimeler : Yaya, Trafik kazası, Yaya kusurlarıSayfa Adedi : 90Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. Ebru Arıkan ÖZTÜRK
Özet (Çeviri)
viINVESTIGATION OF INJURED-PEDESTRIAN ACCIDENTSOCCURING IN DIYARBAKIR PROVINCE DURING 2003-2004(M.Sc. Thesis)Dilek HOŞKALGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJune 2006ABSTRACTThe population growth in developing world, technological development andurbanization show their affects on highway, too. Developments intransportation cause an increase in the number of traffic accidents. Today,more attention should be given to human than the vehicles in respect of traffic,and the need of a humanistic understanding should be accepted. As in the rest ofthe world, traffic accidents are a significant challenge in Turkey. Drivers,passengers and pedestrians are injured in traffic accidents. This study includesthe accidents in which pedestrians were injured at the city center of Diyarbakir.In the study, injured pedestrian accidents in the city are examined according tothe information of the accident fact-finding reports written by traffic police.The aim of the study is to determine the fault situations of the pedestrians anddrivers. The information taken from the accident fact-finding reports wasassessed with graphics and tables on Microsoft Excel program. In Diyarbakir 3593 accidents occurred, between 2003-2004. In these accidents, 14 people losttheir lives, 1 125 people were injured. An increase of 49 % in the number ofaccidents was observed during 2004, with respect to 2003. Between 2003-2004,339 injured pedestrian accidents occuring at the city center of Diyarbakir wereobserved by taking into account the parameters like accident place and date,weather and day conditions, road and environmental features, vehicles, driversviiand pedestrians involved in the accidents. This study is considered to be usefulin establishing the main reasons of the injured-pedestrian accidents and takingthe necessary measures.Science Code : 710-10Key Words : Pedestrian, Traffic accident, Pedestrian errorsPage Number : 90Adviser : Ebru Arıkan ÖZTÜRK, Assistant Professor