Sürtünme kaynak makinasının bilgisayar kontrollü çalıştırılması ve SAE 4140 ve SAE 1050 çeliklerine uygulanması
Operating friction welding machine with a computer program and its application on SAE 4140 and SAE 1050 steels
  1. Tez No: 180145
  2. Yazar: İSMAİL ERSÖZLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SARE ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Laboratuvarında bulunan sürtünme kaynak makinasının, hidrolik ünitesi, elektrikkumandadevresi yeniden tasarlanıp montajıyapılarak, cihaz hem elle (manuel)kontrollü hem de bilgisayar kontrollü olarak çalışır hale getirilmiştir.Düzenlenen sürtünme kaynak cihazında SAE 4140 ve SAE 1050 çeliklerininsürtünme kaynağıuygulamalarıyapılmıştır. Deneyler esnasında, dönme hızı, yığmabasıncıve yığma süresi sabit tutularak, sürtünme basıncıve sürtünme zamanıdeğiştirilmiştir. Ayrıca kaynak esnasında kaynak yerinin sıcaklık değişimi kızıl ötesisıcaklık ölçme cihazı(prometre) ile ölçülmüştür. Sürtünme kaynağıuygulanmışolannumunelerin, sertlik değişimi, çekme dayanımı, makro ve mikro yapılarıincelenerekuygun kaynak parametreleri tespit edilmiştir. 3000 dev/dak dönme hızındabelirlenen en iyi kaynak parametreleri: sürtünme basıncı10 daN/cm², sürtünmesüresi 6s, yığma basıncı20 daN/cm² ve yığma süresi 14s' dir.ANAHTAR SÖZCÜKLER : Kaynak / sürtünme kaynağı/ SAE 4140-1050kaynağı
Özet (Çeviri)
The friction welding machine in the laboratory of Mechanical Department inthe Faculty of Engineering and Architecture in Balıkesir University, its hydraulicunit and its electric-control circuit was redesigned and mounted so that the machinewas made to operate both manually and by means of a computer program.Friction welding applications were conducted on SAE 4140 and SAE 1050steels with the designed friction welding machine. During the experiments, whilerotation speed, upset pressure and upset time were kept constant, friction pressureand friction time varied. In addition, during the welding process, temperaturevariation in the welding place was measured with infrared tempareture measurementdevice. Suitable welding parameters were specified by examining the hardnessvariations, the tensile strenght, the macro and microstructures of the specimens onwhich friction welding was applied. The best welding parameters determined in a3000 rpm rotation speed are as follows: friction pressure: 10 daN/cm², friction time:6s, upset pressure: 20 daN/cm² and upset time: 14s.