Binalarda yangın güvenlik önlemlerinin analizi ve yangın güvenlikli bina tasarımına ilişkin performans kriterlerinin ortaya konulması
Analysis of the fire safety measures in buildings and development of performance criteria related to design of buildings with fire safety
- Tez No: 180165
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Yangın güvenlik önlemlerinin genel çerçevede incelemesinin yapıldığıçalışmada; planlama aşamasında yangın güvenliğine ilişkin alınması gerekenkararların belirlenmesi amaçlanmaktadır. Tezde öncelikle yanma ve yangınkavramları analiz edilerek temel bilgilerin oluşması sağlanmıştır. Daha sonrayangının bina üzerindeki etkisi ve tasarım aşamasında binalarda alınacakönlemler incelenmektedir. Binalarda alınacak yangın güvenlik önlemleri tezde;yapı malzemesi, yapı elemanları, bina ölçeği ve yerleşim ölçeğinde ele alınmıştır.Ayrıca tezde; mimarın tasarım aşamasında yangın güvenliğine ilişkin kararları,tasarımına aktarması için BYKHY doğrultusunda hazırlanan kontrol listelerioluşturulmuştur. Sonuç ve öneriler bölümünde ise; tasarımcıya yangıngüvenlikli bina tasarım kararlarına ilişkin bir akış şeması verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, in which the fire safety measures have been examined in a generalframework, it is aimed at determining the decisions that should be made asregards to fire safety issue in the planning phase. In this thesis, the concepts ofburning and fire have first been analyzed and then some basic knowledge hasbeen provided. Afterwards, the effects of fire on the buildings and the measuresto be taken in the design phase of the buildings have been examined.Furthermore, the fire safety measures to be taken in the buildings have beendiscussed in some scales namely the material of the structure, the components ofthe structure, building and settlement. Moreover, in this thesis, some checklistshave been set up in the direction of BYKHY in order for the architect totransfer his/her decisions regarding to the fire safety measures to the designprocess. In the Conclusions and Suggestions section, the designer has been givena flowchart regarding to design decisions for buildings with fire safety.