Trafik işaretlerinin algılanabilirliği
Perception of traffic signs
- Tez No: 180166
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN PAMPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Traffic
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Trafik işaret ve levhalarının temel amacı yayalar için güvenli bir trafikortamı yaratabilmektir. Güvenli sürüş ortamı yaratabilmenin en temelkoşulu, trafikte yer alan öğelere (sürücü ve yayalar) yol durumuhakkında bilgilerin iletişim yoluyla aktarılmasıdır. letişim ise sürüşesnasında trafik işaret ve levhalarınca sağlanabildiğinden verilmekistenen mesajın sürücüye aktarılması ancak trafik işaret ve levhalarınınetkin dizaynı ile sağlanabilir. Trafik işaretlerinin algılanabilirliğinietkileyen temel faktörler ile sosyo-kültürel etkenlerin trafikteki güvenlisürüş ortamına katkıları da ele alınmıştır. Bu çalışmada bilgi toplamaaracı olarak yaygın tekniklerden anket kullanılmış, çalışmaya sürücüehliyeti olan toplam 210 kişi (23 Kadın, 187 Erkek) katılmıştır. Çeşitlitrafik işaret ve levhalarından bilgi ölçmeyi kapsayan 20 soruluk biranket doldurmuşlardır. Anket sonucunda doğru verilen cevapların oranıerkeklerde % 81,8 kadınlarda % 73,2 genel toplamda ise % 81 olduğugözlemlenmiştir. Güvenli bir trafik ortamının oluşması için bu bilgi oranı% 100` e yakın bir sonuç yakalanması gerekmektedir. Bu gerekçe ilemevcut trafik işaret ve levhalarının daha iyi algılanmasına yönelik bazıdüzenlemeler yapılabileceği ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Traffic, which is an important part of our daily life, gives rise to lossesthat we face with very often in our country besides the benefits itprovides for the humanity. The main purpose of the traffic signs is toovercome those problems so that to provide safe traffic environmentfor the drivers and pedestrians. The most important condition ofcreating safe driving is transferring the information about the road tothe elements (drivers and pedestrians) by communication effectively.Since communication can be provided through the traffic signs whiledriving, transferring the message intended to give to driver could beachieved only by effective design of traffic signs. This study aims toanalyze the basic factors that affect the perception of traffic signs andthe socio-cultural factors contributing to safe driving environment. Inthis study, public survey has been used as a widespread technique forgetting information. 210 people (23 women, 197 men) have anticipatedin this survey and they filled out a form which contains 20 questionsabout different types of traffic signs. As an outcome the proportion ofthe right answers was 81,8 % for men, 73,2 % for women and 81 % astotal.It must be around 100 % to constitude a safer traffic environment. Forthis reason it?s considered some arrangements could be done for abeter perception of the existing traffic signs.