Zeytin karasuyunun ileri oksidasyon ve adsorpsiyon yöntemleri kullanılarak arıtılması
Removal of the mill effluent with advanced oxidation process and adsorption methods
  1. Tez No: 180260
  2. Yazar: SERVET HAZIRBULAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, zeytinyağı üretimi sonucu oluşan ve önemli oranda toksik maddeiçeren karasu örnekleri alınarak, hidrojen peroksit (H2O2) ve kireç ile fenol, lignin,toplam organik karbon (TOC) ve toplam inorganic karbon (TIC)konsantrasyonlarındaki değişimler incelendi. Deneyler sonunda H2O2'e bağlı olarakatık su pH'sında 2 ila 3 birim düşmenin gerçekleştiği görüldü. Bu pH düşüşünügidermek ve daha fazla verim elde etmek için kireç kullanıldı.Bu çalışmada, belirli oranlarda kireç ve H2O2 ile ön arıtıma tabi tutulan karasuörnekleri alınarak, termal aktivasyonlu aktif sepiyolit (AS), asit aktivasyonlusepiyolit (AAS) ve baz ile aktifleştirilen sepiyolit (BAS) ile karasuda fenol veligninin adsorpsiyonu incelendi. Adsorpsiyon sıcaklığı, süre ve başlangıçkonsantrasyonları parametre olarak seçildi. H2O2 ve kireç ile yapılan ön arıtımdalignin ve fenolün yüksek oranda giderilebileceği görüldü. Daha fazla giderim içinfarklı şartlarda aktive edilen sepiyolit örnekleri adsorbent olarak kullanıldı. Çalışmasonucunda, BAS (baz ile aktifleştirilen sepiyolit) örneklerinin AAS (asit aktivasyonatabi tutulan sepiyolit) ve AS (aktif sepiyolit) sepiyolit örneklerinden daha fazlagiderim sağladığı görüldü. Ayrıca, AS kullanıldığında elde edilen adsorpsiyonverileri, Freundlich modelinden ziyade Langmuir modeline daha fazla uygunlukgösterdi.Çalışma sonucunda, içerisinde 30ml/L (H2O2/atık su) katılan ve güneşe bırakılankarasuda bir hafta sonunda % 87'lik renk giderimi gözlendi. Aynı çözelti kireç ilemuamele edildiğinde ise (pH =7,0'ye kadar) bu oran % 98 olarak gerçekleşti. Aynışartlarda fenol giderimi % 99,5 ve sonrasında kireçle muamele edildiğinde % 100olarak gerçekleşti. Lignin giderimleri incelendiğinde ise H2O2 ile % 30 daha sonrakireç ile % 40 gerçekleşti. Ancak, maksimum lignin giderimi için daha fazla H2O2kullanılmasının gerektiği görüldü. Maksimum lignin giderimi için, 100ml/L H2O2oranı kullanıldığında 7. gün sonunda lignin %70 bu çözelti kireç ile muameleedildiğinde % 99 giderim gözlendi. Ayrıca, peroksit ve sonrasında kireç ile önişlemetabi tutulan karasuda, ileri arıtımın (Adsorpsiyon vb.) daha kolay olabileceği ve renkverici organik bileşiklerin (lignin ve tanen gibi) daha fazla giderilebileceğisöylenebilir.ANAHTAR KEL MELER: Zeytin Karasuyu, Fenol, Lignin, TOC, TIC, H2O2,Sepiyolit, Adsorpsiyon,
Özet (Çeviri)
In this study, black water examples which were formed as result of olive oilproduction and contained toxic substances were taken in order to analyze the changesin phenol, lignin, total organic carbon (TOC) and total inorganic carbon (TIC)concentrations when treated with H2O2 and lime the experiments revealed a decreaseof 2-3 units in the wastewater pH due to the H2O2 treatment. Therefore, lime wasused to remove the decrease of pH and to achieve efficiency in this study.In this study, black water examples pre-treated with certain ratios of lime andH2O2 were taken. Then (in these pre-treatment water examples) thermal activatedsepiolite (AS), acid activated sepiolite (ASS) and base activated sepiolite (BAS) wasused as adsorbents for phenol and lignin adsorption. Adsorption heat, time and initialconcentrations were chosen as parameters. The high level of phenol and ligninremoval was observed in the pre-treatment performed with H2O2 and lime. For moreremoval in pre-treatment wastewater, the adsorption experiments were used bysepiolite examples activated in different conditions. At the end of the study, basactivated sepiolite (BAS) examples were observed to have provided more removalthan those of acid activated sepiolite (AAS) and active sepiolite (AS). Moreover, theadsorption data obtained when AS is used have revealed more feasibility toLangmuir model rather than Freundlich model.In result, 87% color removal was obtained in the black water which contained 30ml/L H2O2/wastewater at the and was expose to the sun for one week; whereas, thepercent of removal was found to be 98% when the same solution pH=7,0 was treatedwith lime (up to). Under the same conditions phenol was 99.5%, however, itincreased to removal increased to 100% when treated with lime. Lignin removal inthe waste water was also analyzed. Lignin removals of 30% with H2O2 and then 40%with lime were observed. However, , maximum lignin removal was obtained when100ml/L H2O2 was used. The removal of lignin was 70% in the solution of 100ml/LH2O2 on the 7th day, whereas it was 99% when the solution was treated with lime.Moreover, it was found that further purification processes (Adsorption etc.) becomeseasier when the black water is pretreated with peroxide then with lime and a betterremoval of coloring organic compounds (such as lignin and tannin) becomespossible.KEYWORDS: Olive oil mill effluent; phenol; lignin; TOC; TIC; H2O2, Sepiolite,adsorption.