Zeytin karasuyunun ileri oksidasyon teknikleriyle ön işlemden sonra anaerobik biyogaz sistemlerinde biyogaz verimliliği üzerine etkisinin araştırılması
The biogas yield in anaerobic biogas system of olive oil mill wastewater after pretreatment by using advanced oxidation
- Tez No: 610661
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN GÜLNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, zeytinyağı atık sularının ileri oksidasyon yöntemleri kullanılarak ön arıtımı ve arıtılmış atık suyun anaerobik sistemde biyogaz verimi üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Ozon çalışmalarında zeytin karasuyunun kimyasal oksijen ihtiyacı (KOİ) giderimi için en uygun pH 7 olarak belirlenmiştir. pH 7'de 150 dakikalık ozon uygulaması ile %35.6 KOİ giderimi, %29.7 toplam organik karbon (TOK) giderimi sağlanmıştır. Foto-fenton çalışmalarında KOİ giderimi için en uygun pH 3 olduğu belirlenmiş ve zeytin karasuyunun foto-fenton ile 240 dakika işleme alınması ile %44 oranında KOİ giderimi, %19.7 TOK giderimi sağlanmıştır. Zeytin karasuyunun ozon ile muamelesi sonucunda oluşan 15367 mg/L KOİ oranındaki çıkış suyu ile 3420 mL biyogaz üretimi sağlanırken, foto-fenton uygulamalarının ürünlerinden 11980 mg/L KOİ oranında 1251 mL biyogaz üretimi sağlanmıştır. Bu çalışmada zeytin karasuyunun arıtılmasında ozon ve foto-fenton uygulamaları tek başına etkili olmadığı, fakat ozon ve foto-fenton uygulamaları ile anaerob biyolojik uygulamaların kombinasyonlarının etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the pre-treatment of olive oilmill wastewater by using advanced oxidation methods and effect of pretreated waste water on biogas yield in anaerobic system were investigated. The ozonolytic chemical oxidation results shows that, the most suitable pH for the removal of chemical oxygen demand (COD) from olive oil mill wastewater was determined as 7. The chemical oxygen demand and total organic carbon removal for 150 min were determined as 35.6% and 29.7%, respectively. The most suitable pH for the removal of COD in photo-fenton studies was determined as 3. The chemical oxygen demand and total organic carbon removal for 240 min were determined as 44% and 19.7%, respectively.The ozonolytic degredation products was used for biogas production and 3420 mL of biogas was obtained from 15367 mg/L COD contain ozone pretreated wastewater, while 1251 mL of biogas was produced from 11980 mg /L COD contain Photo-fenton pretreated wastewater. In this study shows that only ozone or only photo-fenton applications are not effective treatment of olive oilmill wastewater but combination of anaerobic procesess were suitable for treatment of olive oilmill wastewater.